Andrzejki z dzieckiem

Andrzejki to ostatni moment, by oddać się tanecznym szaleństwom. Obchodzone są w okresie 29-30 listopada, zanim jeszcze rozpocznie się adwent (który w tym roku zaczął się przed dniem św. Andrzeja). Związane są z odwiecznym marzeniem panien, by znaleźć tego jedynego, ukochanego mężczyznę, który poprosi o rękę. Patron tego dnia - św. Andrzej jest uważany zarówno za opiekuna Szkocji, Grecji, jak i Rosji. Sam zwyczaj wróżenia w przeddzień dnia poświęconemu św. Andrzejowi ma najpewniej pogańskie pochodzenie, sięgające czasów starożytnej Grecji. Tak czy tak Andrzejki są świetną okazją do wspólnej zabawy - dziewcząt z chłopcami. Początkowo wróżby były utrzymywane w tajemnicy i czynione tylko w towarzystwie żeńskim. Obecnie są przyczynkiem do znakomitej zabawy.

Polecane wideo:

Jak bawić się z dzieckiem w wieczór andrzejkowy?

Najpopularniejsze jest wylewanie wosku na zimną wodę. Należy rozgrzany wosk przelewać przez klucz z olbrzymim uchem na wodę umieszczoną w misce. Z kształtu zastygłej masy odgaduje się przyszłość osoby, która trzyma klucz. Najlepiej oświetlić figurę światłem rzucanym na ścianę i w ten sposób odczytać przyszłość.

Drugą zabawą, która spodoba się maluchom jest układanie po jednym bucie od ściany do progu. Ta dziewczyna pierwsza wyjdzie za mąż, której but pierwszy przekroczy próg. Dobrym pomysłem na zabawę andrzejkową w gronie maluchów jest przekłuwanie szpilkami serca zapisanego męskimi imionami. I w ten sposób małe damy mogą odczytać imię ukochanego.

Ponieważ wróżby andrzejkowe to także kwestia przyszłości, niekoniecznie matrymonialnej, tego wieczoru przepowiada się przyszłość dotyczącą wszelakich aspektów życia. Wystarczy przygotować pieniądze - symbol bogactwa, różaniec - symbol stanu zakonnego, listek - oznakę staropanieństwa, koronę - symbol władzy. Losowanie tych przedmiotów pozwoli określić, jaka przyszłość jest przewidziana uczestnikom zabawy.

Do zabaw andrzejkowych można wykorzystać także zwierzęta domowe. Trzeba upiec dzieciom placki - np. racuchy, czy jabłka w cieście, lub placki ziemniaczane. Dziewczęta układają je w jednym miejscu i której placek zostanie pierwszy zjedzony przez psa, ta wyjdzie za mąż jako pierwsza.

Wszystkie ****wróżby andrzejkowe pozwolą dzieciom na zintegrowanie się. Tak jak chłopcy są najważniejszymi bohaterami zabawy w Katarzynki, tak dziewczęta świętują Andrzejki. Wszak "Na świętego Andrzeja świta pannom nadzieja". I tak już to trwa od wieków.

Małgorzata Żmudzka-Kosała, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop dostarcza rodzicom materiału do rozmowy z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Znak zodiaku Panna

Znak zodiaku Panna

Panny są bardzo bystre, mądre i racjonalne. Większość ich poczynań poprzedzona jest wieloma przemyśleniami i próbą racjonalnego podejścia do sprawy. Panna zawsze wszystko dokładnie analizuje, a gdy jest w centrum jakichś wydarzeń, mało co ucieka jej...