Alkoholizm ma źródło w dzieciństwie. Naukowcy nie mają wątpliwości
O pogłębiającej się samotności wśród dzieci mówi się od lat, a ostatnio problem ten zwiększył się dodatkowo przez pandemię. Okazuje się, że alienacja w dzieciństwie może mieć przykre konsekwencje, także zdrowotne.
1. Badanie dotyczące samotności
"Żadne dziecko nie powinno czuć się samotne na tym świecie, ponieważ samotność jest trucizną, która wyżera serce" - to słowa pisarki J.K. Rowling. Faktycznie, samotność to subiektywnie odczuwany stan izolacji społecznej, wpływający na liczne aspekty życia.
Naukowcy z Arizona State University sprawdzili na trzystu biorących udział w badaniu studentach, jak samotność w dzieciństwie wpływa na poziom stresu i spożycie alkoholu w dorosłym życiu. Młodzi ludzie musieli w tym celu wypełnić kwestionariusze, w których oceniali stopień odczuwanej we wczesnych latach samotności.
Okazało się, że ci studenci, którzy do 12. roku życia odczuwali samotność, mieli w przyszłości wyższy poziom stresu i pojawiało się u nich większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemu nadużywania alkoholu.
"Zebrane dane dotyczyły czasu przed pandemią, kiedy ponad jedno na dziesięcioro dzieci w wieku 10-12 lat przyznawało, że czuło się samotne. Te wyniki sugerują, że za parę lat możemy mieć do czynienia z nasileniem problemów wśród młodych dorosłych, których dzieciństwo przypadło na czas pandemii" - powiedziała prowadząca badania Julie Patock-Peckham.
2. Z czego wynika samotność u dzieci?
Wbrew powszechnej opinii nie tylko dorośli, ale też dzieci mogą odczuwać samotność. U nieletnich może pojawiać się ona na każdym etapie rozwoju, zarówno u kilkulatka, jak i nastolatka, i wiązać się zarówno z trudami zaaklimatyzowania w nowej placówce, na przykład w przedszkolu, jak i problemem braku akceptacji wśród rówieśników i wyśmiewania w szkole.
Dzieci mogą się czuć samotne również w domu. Niezrozumienie ze strony rodziców, częste konflikty, brak wspólnie spędzanego czasu tylko potęgują uczucie osamotnienia, a dodatkowo obniżają też samoocenę i wpływają na zaburzenia nastroju.
Alienacja dziecka przekłada się na liczne problemy zarówno w dzieciństwie, jak i w życiu dorosłym. Chodzi nie tylko o wspomniane wcześniej nadużywanie alkoholu czy większą podatność na stres, ale także wyższe ryzyko depresji, sięgania po środki psychoaktywne i rozmaite objawy psychiatryczne.
W przeciwdziałaniu samotności wśród nieletnich ogromną rolę odgrywają zarówno rodziny, jak i pedagodzy. Interwencja dorosłych, odpowiednia komunikacja z dzieckiem i empatia w kontakcie z nim mogą pomóc przezwyciężyć stan alienacji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl