Trwa ładowanie...

7-tygodniowe bliźniaczki syjamskie rozdzielone

 Sylwia Stachura
02.02.2016 08:04
7-tygodniowe bliźniaczki syjamskie rozdzielone
7-tygodniowe bliźniaczki syjamskie rozdzielone (Źródło: Facebook)

Dziewczynki urodziły się w październiku. Były połączone klatkami piersiowymi i brzuszkami. Lekarzom z Louisville w Stanach Zjednoczonych udało się rozdzielić siostry, które miały zaledwie siedem tygodni.

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich
Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich [6 zdjęć]

Maria Clara i Maria Eduarda to bliźniaczki syjamskie z Salvadoru w Brazylii. Na zdjęciu mają trzy miesiące

zobacz galerię

Operację przeprowadzono w Szpitalu Dziecięcym Kosair. Skomplikowany zabieg trwał osiem godzin, a zespół medyczny składał się z 45 specjalistów. **Lekarze mieli trudne zadanie – dziewczynki były połączone brzuszkami i klatkami piersiowymi, miały wspólną komorę serca oraz dzieliły jedną wątrobę.** Specjaliści przygotowywali się do operacji, ćwicząc na lalkach.

Siostry syjamskie przyszły na świat w październiku i przez cały czas przebywały na oddziale intensywnej opieki medycznej. Ich stan zaczął się pogarszać – miały problemy z oddychaniem i nie rozwijały się prawidłowo. Lekarze postanowili, że mimo iż mają tylko siedem tygodni, należy jak najszybciej podjąć próbę rozdzielenia. 

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Operacja zakończyła się sukcesem. Siostry są pod stałą opieką medyczną, oddychają za pomocą respiratorów. Lekarze są dobrej myśli i twierdzą, że każdego dnia dziewczynki są coraz silniejsze. 

– W dniu operacji nad naszymi córeczkami i całą ekipą medyczną czuwał Bóg. Jesteśmy wdzięczni wszystkim ze szpitala Kosair, że doprowadzili je aż do tego momentu – powiedziała matka dzieci w informacji prasowej wysłanej przez placówkę w Louisville.

Specjaliści, którzy rozdzielili bliźniaczki, zachowują ostrożny optymizm. Najczęściej bliźnięta syjamskie przychodzą na świat martwe lub umierają w pierwszych tygodniach życia. Dziewczynkom udało się przeżyć operację i wszystko wskazuje na to, że ich stan zdrowia będzie się poprawiał. Przypominają jednak, że była to bardzo skomplikowana i ryzykowna akcja medyczna, a powrót do zdrowia będzie trudnym i długim procesem.

To nie pierwsza operacja rozdzielenia bliźniąt syjamskich w tym szpitalu. W 2001 roku lekarze przeprowadzili tego typu zabieg, ale niemowlęta miały wspólne serce i nie przeżyły. Z danych statystycznych wynika, że bliźnięta syjamskie rodzą się bardzo rzadko – średnio raz na 200 tysięcy urodzeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze