7-tygodniowe bliźniaczki syjamskie rozdzielone
Dziewczynki urodziły się w październiku. Były połączone klatkami piersiowymi i brzuszkami. Lekarzom z Louisville w Stanach Zjednoczonych udało się rozdzielić siostry, które miały zaledwie siedem tygodni.
Operację przeprowadzono w Szpitalu Dziecięcym Kosair. Skomplikowany zabieg trwał osiem godzin, a zespół medyczny składał się z 45 specjalistów. **Lekarze mieli trudne zadanie – dziewczynki były połączone brzuszkami i klatkami piersiowymi, miały wspólną komorę serca oraz dzieliły jedną wątrobę.** Specjaliści przygotowywali się do operacji, ćwicząc na lalkach.
Siostry syjamskie przyszły na świat w październiku i przez cały czas przebywały na oddziale intensywnej opieki medycznej. Ich stan zaczął się pogarszać – miały problemy z oddychaniem i nie rozwijały się prawidłowo. Lekarze postanowili, że mimo iż mają tylko siedem tygodni, należy jak najszybciej podjąć próbę rozdzielenia.
Operacja zakończyła się sukcesem. Siostry są pod stałą opieką medyczną, oddychają za pomocą respiratorów. Lekarze są dobrej myśli i twierdzą, że każdego dnia dziewczynki są coraz silniejsze.
– W dniu operacji nad naszymi córeczkami i całą ekipą medyczną czuwał Bóg. Jesteśmy wdzięczni wszystkim ze szpitala Kosair, że doprowadzili je aż do tego momentu – powiedziała matka dzieci w informacji prasowej wysłanej przez placówkę w Louisville.
Specjaliści, którzy rozdzielili bliźniaczki, zachowują ostrożny optymizm. Najczęściej bliźnięta syjamskie przychodzą na świat martwe lub umierają w pierwszych tygodniach życia. Dziewczynkom udało się przeżyć operację i wszystko wskazuje na to, że ich stan zdrowia będzie się poprawiał. Przypominają jednak, że była to bardzo skomplikowana i ryzykowna akcja medyczna, a powrót do zdrowia będzie trudnym i długim procesem.
To nie pierwsza operacja rozdzielenia bliźniąt syjamskich w tym szpitalu. W 2001 roku lekarze przeprowadzili tego typu zabieg, ale niemowlęta miały wspólne serce i nie przeżyły. Z danych statystycznych wynika, że bliźnięta syjamskie rodzą się bardzo rzadko – średnio raz na 200 tysięcy urodzeń.