Szwajcarscy lekarze rozdzielili najmłodsze na świecie siostry syjamskie
Szwajcarscy lekarze rozdzielili najmłodsze bliźnięta syjamskie w historii. Operacja trwała 4 godziny i zakończyła się sukcesem, chociaż był zaledwie 1 proc. szans na szczęśliwe zakończenie.
1. Najmłodsze siostry syjamskie rozdzielone z sukcesem
Dziewczynki Maya, Lidya i Kamilla urodziły się w szpitalu w Bernie. Dwie z sióstr były złączone wątrobą oraz klatką piersiową, trzecie dziecko nie było połączone z pozostałymi – było w pełni zdrowe.
U syjamskich sióstr pozostałe narządy były również zdrowe. 13-osobowy zespół szwajcarskich specjalistów ze szpitala Inselspital w Bernie przeprowadził operację u zaledwie 8-dniowych dziewczynek. Szanse na udane zakończenie były niewielkie – wynosiły zaledwie 1 proc.
Jak podają szwajcarscy lekarze, był to pierwszy na świecie przypadek udanego rozdzielenia niemowląt w tak młodym wieku i o tak niskiej masie ciała – łącznie dziewczynki ważyły zaledwie 2,2 kg.
2. Jedyna szansa na uratowanie życia
Planowo zabieg miał odbyć się kilka miesięcy po narodzinach, ale stan zdrowia syjamskich sióstr jednoznacznie wskazywał, że mogłyby nie przeżyć do tego czasu. Należało podjąć natychmiastowe działania.
U jednej z sióstr stwierdzono zbyt wysokie ciśnienie tętnicze oraz zbyt dużą objętość krwi, u drugiej z kolei zbyt niskie ciśnienie i zbyt mało krwi. Stan dziewczynek po operacji był dobry. Przeszły również operację zamknięcia ścian brzucha i teraz odzyskują zdrowie na oddziale intensywnej terapii. Siostry są wciąż bardzo malutkie, ale zaczynają przybierać na wadze i są już karmione piersią.
– Idealna praca zespołowa lekarzy i personelu pielęgniarskiego z różnych dziedzin były kluczem do sukcesu. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że dzieci i rodzice radzą sobie bardzo dobrze – powiedział szef chirurgii dziecięcej, Steffen Berger.