500 plus również dla Ukraińców. Chętnych na dodatkowe pieniądze nie brakuje. Pojawił się jednak pewien problem
Obywatele Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko, mogą wnioskować o dodatkowe wsparcie finansowe z programu Rodzina 500 plus. Od 26 marca elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mogą oni składać specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim. Pojawił się jednak pewien problem.
1. 500 plus dla obywateli Ukrainy
Świadczenie rodzinne w postaci 500 zł wypłacane bezpośrednio na konto bankowe przez ZUS przysługuje na każde dziecko do osiągnięcia przez nie pełnoletności.
Od 24 lutego, czyli dnia początku agresji Rosji na Ukrainę, granicę polsko-ukraińską przekroczyły już 3,16 mln uchodźców z Ukrainy - informuje Straż Graniczna. To głównie kobiety i dzieci. Oni również mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia.
500 plus jest przyznawane obywatelom Ukrainy, którzy mają dzieci i wjechali legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i chcą pozostać w Polsce. Podstawą do otrzymania pieniędzy jest nadanie numeru PESEL. I tu pojawia się problem, gdyż w urzędach tworzą się duże kolejki i to sprawia, że część uchodźców może liczyć na świadczenie szybciej niż inni.
Jak obywatel Ukrainy może pozyskać PESEL?
Jeśli nie posiadasz numeru identyfikacyjnego PESEL, zgłoś się do dowolnego urzędu gminy, miasta lub dzielnicy w Polsce, tam złożysz wniosek. Musisz to zrobić osobiście. Dziecko również musi być obecne podczas składania wniosku.
2. Komu przysługuje świadczenie o 500 plus dla obywateli Ukrainy?
Jak czytamy na stronie ZUS-u, świadczenie zostanie przyznane:
- obywatelowi Ukrainy albo małżonkowi obywatela Ukrainy, który po 23 lutego 2022 r. przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi,
- obywatelce Ukrainy albo żonie obywatela Ukrainy, która po 23 lutego 2022 r. przybyła z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi, a dziecko urodziło się w Polsce,
- obywatelowi Ukrainy albo małżonkowi obywatela Ukrainy, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiega się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,
- obywatelowi innego państwa (np. Polski), który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.
Musimy pamiętać, że świadczenie 500 plus przysługuje od miesiąca, w którym złożymy wniosek, do końca okresu świadczeniowego.
Obecny okres świadczeniowy trwa do 31 maja 2022 r. Kolejny okres świadczeniowy będzie trwać od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Świadczenie 500 plus przysługuje tylko przez okres, gdy obywatel Ukrainy i jego dziecko przebywają w Polsce.
3. Czego potrzebujesz, by złożyć wniosek o 500 plus w języku ukraińskim?
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim, który można złożyć wyłącznie elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby otrzymać pieniądze, obywatel Ukrainy musi przygotować następujące dokumenty:
- paszporty - swój i dziecka lub inny dokumenty tożsamości, na podstawie których przekroczono granicę (jeśli wnioskujący je posiada),
- zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL - osobie składającej wniosek i dziecku,
- numer rachunku bankowego w Polsce,
- numer telefonu w Polsce i adres e-mail,
- orzeczenie polskiego sądu, jeśli wnioskujący jest opiekunem tymczasowym,
- dokument potwierdzający, że wnioskujący sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli jest taka sytuacja,
- dokument potwierdzający legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce osoby wnioskującej, jeśli przybyła do Polski przed 24 lutego 2022 r.
4. Jak złożyć wniosek elektroniczny o 500 plus?
Świadczenia 500 plus wypłacane jest wyłącznie na rachunek bankowy w Polsce. Jeśli nie masz takiego rachunku bankowego, załóż go w banku.
Przypominamy, że wnioski o 500 plus można złożyć wyłącznie elektronicznie. Na stronie ZUS-u znajdziemy dokładną instrukcję, jak należy to zrobić.
Najpierw musisz założyć swój profil w tym systemie. Potrzebujesz do tego:
polskiego numeru telefonu lub adresu e-mail,
polskiego numeru identyfikacyjnego PESEL.
Profil możesz założyć:
samodzielnie przez internet,
z pomocą pracownika ZUS,
w każdej placówce ZUS,
podczas e-wizyty w ZUS.
Gdy już masz profil, bez przeszkód możesz złożyć wniosek o świadczenie 500 plus.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl