30-latka nie mogła mieć dzieci. To zrobiła dla niej matka
Gdy Kirsty Bryant urodziła swoje pierwsze dziecko, niedługo potem musiała poddać się zabiegowi nagłej histeroktomii. Kobieta chciała mieć jednak więcej dzieci, wpadła więc na pewien pomysł i zadzwoniła do swojej mamy, pytając, czy nie chciałaby oddać jej swojej macicy. Matka odpowiedziała, że nie ma z tym żadnego problemu.
1. Pierwsza kobieta w Australii, której przeszczepiono macicę
Kirsty Bryant to pierwsza kobieta w Australii, której przeszczepiono macicę po bardzo skomplikowanych operacjach zarówno u jej matki, 54-letniej Michelle Hayton w Royal Hospital for Women w Sydney, jak u córki, 30-letniej Kirsty.
Kobieta nie mogła mieć dzieci po urodzeniu swojej córki Violet i zabiegu histeroktomii, który miał miejsce dwa lata wcześniej.
2. Matka i córka podzieliły się swoją historią
Kirsty Bryant i Michelle Hayton podzieliły się swoją historią w programie 60 Minutes kanału Nine. Matka relacjonowała: "Kirsty zadzwoniła do mnie i zapytała, co sądzę o histeroktomii i oddaniu jej swojej macicy. Opowiedziałam, że nie ma problemu."
Michelle Hayton na sali operacyjnej spędziła ponad 11 godzin, w czasie gdy chirurdzy usuwali jej macicę. Gdy udało się to zrobić, jej macica została dokładnie opłukana, narząd przeszczepiono 30-letniej Kirsty - córce kobiety, która ma nadzieję, że dzięki temu uda jej się znów zajść w ciążę.
"Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będę nosić dziecko w tej samej macicy, w tym samym łonie, w którym rosłam" – powiedziała. "Będzie to, miejmy nadzieję, wspaniała historia, którą pewnego dnia opowiem mojemu dziecku".
Dwa miesiące po zabiegu Michelle nie odzyskała czucia w pęcherzu oraz przeszła poważną infekcję, jednak nie żałuje swojej decyzji.
Kirsty Bryant musi jeszcze uzbroić się w cierpliwość, aby przekonać się, czy może ponownie zajść w ciążę. Sześć zarodków jest już jednak gotowych do ewentualnego zapłodnienia.
Może minąć od 3 do 6 miesięcy, zanim będzie można rozpocząć ich wszczepianie. Każdy z nich ma od 30 do 50 proc. szans na powodzenie.
3. Sukces operacji szansą na przełom w leczeniu niepłodności
Przeprowadzone w ostatnim czasie badanie wykazało, że spośród kobiet w USA, którym przeszczepiono macicę w latach 2016 - 2021, ponad połowa zaszła w ciążę, a 19 na 33 z nich urodziło 21 dzieci.
Mimo iż nie ma gwarancji dla Kirsty Bryant, ona sama jest pełna optymizmu. "Gdybym nie spróbowała, z pewnością miałabym ogromny żal. Nawet jeśli się nie uda, badania oraz informacje, jakie uzyskają dzięki temu w Australii, będą tego warte."
Ewa Rosiecka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl