Trwa ładowanie...

140 tys. dolarów – tyle kosztuje zamrożenie całej rodziny

Małżeństwo Kowalskich wraz z trójką swoich synów podpisali zgodę na to, żeby ich ciała po śmierci były zamrożone i przechowane. Mają nadzieję, że postęp medycyny zapewni im długie i szczęśliwe życie. Wydali na to 140 tys. dolarów (czyli ponad 500 tys. zł).

Zobacz film: "Pierwszą śmierć zapamiętuje się na zawsze"

1. Ciało w służbie nauce

Dennis wraz z rodziną postanowili zamrozić swoje ciała po śmierci
Dennis wraz z rodziną postanowili zamrozić swoje ciała po śmierci (Caters News Agency)

Dennis Kowalski, jego żona Maria oraz trzech synów są z Wisconsin (USA). Chcą, aby ich ciała po śmierci były zakonserwowane w kadzi ciekłego azotu. Wierzą, że taki proces da im ''drugą szansę''. Liczą, że medycyna będzie w przyszłości tak rozwinięta, że powrót do życia będzie możliwy.

Dennis twierdzi, że mają ''mało do stracenia, a wszystko do zyskania''. O zamrażaniu ciała słyszał już jako nastolatek. 20 lat temu zapisał się, aby w przyszłości skorzystać z tej kontrowersyjnej metody. Przekonał do tego całą rodziną. Twierdzą, że ciała po śmierci przekazują przede wszystkim nauce, a całość traktują jako podróż ambulansem do szpitala przyszłości.

Dennis twierdzi, że w takim podejściu nie ma nic nieetycznego: ''Ludzie kiedyś twierdzili, że przeszczepy organów to również zabawa w Boga. Teraz jest to akceptowane i postrzegane jako coś dobrego''.

Imiona dla dzieci, które odeszły do lamusa
Imiona dla dzieci, które odeszły do lamusa [7 zdjęć]

Podczas gdy do łask wracają imiona takie jak Jan czy Stanisław, a Antoni znajduje się na szczycie najpopularniejszych...

zobacz galerię

2. Jak wygląda proces?

''Mrożenie'' rozpoczyna się natychmiast po prawnym uznaniu, że dana osoba jest martwa. Ciało zostaje schłodzone w azocie. Następnie jest transportowane do centrali firmy, która się tym zajmuje. Tam krew denata jest zamieniana na roztwór, co ma zapobiec zamarzaniu. Później umieszcza się go w komorze chłodniczej. Ciało jest zachowane w stanie, w którym tkanki, narządy nie rozpadną się, a w mózgu zachowane są wspomnienia. Denata przechowuje się w specjalnym magazynie.

Ciało po śmierci umieszcza się w kostkach lodu
Ciało po śmierci umieszcza się w kostkach lodu (youtube)

Wielu ekspertów twierdzi, że pomysł jest niezwykle kontrowersyjny i tak naprawdę szansę na przywrócenie do życia są znikome.

Zobacz też

3. Popularność pomysłu

O firmie zrobiło się głośno, gdy 14-letnia Brytyjka postanowiła walczyć w sądzie o prawo do zostania zamrożoną. Nastolatka choruje na nowotwór i wierzy, że zamrożenie pozwoli poczekać na czasy, gdy lekarze znajdą lek na jej przypadłość.

Ciała przechowuje się w specjalnym magazynie
Ciała przechowuje się w specjalnym magazynie (youtube)

Firma przechowuje już 160 ludzkich ciał i około 100 zwierząt domowych. Oprócz tego mają też 1000 probówek tkanek. Pomysł cieszy się zainteresowaniem. Oprócz rodziny Kowalskich do projektu zapisało się ponad 2000 osób.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.