Trwa ładowanie...

Bezpieczeństwo w podróży jest najważniejsze

Avatar placeholder
04.12.2017 15:13
Bezpieczeństwo w podróży jest najważniejsze
Bezpieczeństwo w podróży jest najważniejsze (123rf)

Podróżowanie jest naszą codziennością. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo, nie tylko własne, ale przede wszystkim dzieci. Absolutnym priorytetem jest zakup fotelika. Nie może on być byle jaki.

1. Aby było bezpiecznie

Dziecko musi nie tylko być bezpieczne, ale również powinno być mu wygodnie. Największy wpływ na zapewnienie tego ma wybór fotelika. Przepisy ruchu drogowego mówią jasno – każde dziecko musi podróżować w foteliku odpowiednio dobranym do wzrostu i wagi. Co więcej, ten niemowlęcy powinien być ustawiony tyłem do kierunku jazdy. Zabrania się przewożenia dziecka na przednim siedzeniu, gdy włączona pozostaje funkcja poduszek powietrznych.

Sam fotelik trzeba odpowiednio zamontować:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
  • przypiąć samochodowymi pasami bezpieczeństwa,
  • zapewnić stabilność – bez możliwości przesuwania się na boki i do przodu,
  • małego pasażera przypiąć dodatkowo pasami bezpieczeństwa, w które wyposażony jest fotelik.

2. Jak dopasować fotelik do dziecka?

Ważnym kryterium przy wyborze są testy zderzeniowe. Wymagania są w nich naprawdę rygorystyczne, a otrzymanie od jednego do pięciu punktów stanowi dla kupującego cenne źródło informacji. W obszarze zainteresowań powinny znaleźć się produkty z minimum trzema gwiazdkami.

Chcąc odpowiednio dopasować fotelik do dziecka, trzeba wziąć pod uwagę wiek, wzrost oraz wagę małego podróżnika. Dla maluszków do 13 kg przeznaczony jest pierwszy fotelik, tzw. kołyska samochodowa.

Dokonując zakupu, należy wziąć pod uwagę:

  • obudowę – koniecznie solidną, z osłonami po bokach, sięgającą ponad główkę dziecka,
  • wkładkę redukcyjną – mającą za zadanie stabilizację ciała, a także główki niemowlaka,
  • budkę – najlepiej obszerną, skutecznie chroniącą przed słońcem i deszczem (niemowlę zazwyczaj wynoszone jest z samochodu razem z fotelikiem, który można też z reguły zamontować na stelażu wózka,
  • pasy bezpieczeństwa – z miękkimi i szerokimi ochraniaczami oraz pasem krokowym; cenna jest możliwość dopasowania pasów do wzrostu malucha,
  • rączkę – konieczne bezpieczną i wygodną,
  • tapicerkę – łatwą do zdejmowania i prania.

Następny fotelik jest przeznaczony dla dzieci o wadze 9-18 kg (będących w wieku 9 miesięcy-4 lata), a kolejny dla dzieci o wadze 15-36 kg (4-12 lat). W ofercie dostępne są także foteliki bardziej uniwersalne, wystarczające na dłużej, do 4.-5. roku życia i dzieci o wadze 0-18 kg. Nie są one jednak zbyt dobrze dopasowane do ciała malucha i jego potrzeb.

3. Fotelik nowy a nieużywany

Zakup nowego fotelika zawsze daje gwarancję wcześniejszego nieuczestniczenia w stłuczce. W przypadku tych używanych nigdy nie posiadamy pełnej wiedzy i pewności. Fakt uczestniczenia samochodu w stłuczce czy wypadku może pozostać niewidoczny dla oka. Fotelik powinien zostać jednak wyrzucony po takich zdarzeniu.

Aby daleka podróż przebiegła bezpiecznie i komfortowo, warto odczekać trzy pierwsze miesiące życia dziecka. Wcześniej bowiem trudy podróżowania czy zmiany klimatu mogą być dla niego zbyt męczące. W czasie wyjazdu ważne jest również robienie postojów oraz zorganizowanie szkrabowi rozrywki. W przypadku choroby lokomocyjnej najlepiej jest sięgnąć po odpowiedni środek apteczny. Podanie preparatu warto skonsultować wcześniej z lekarzem.

Partnerem artykułu jest Alior Bank

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze