13-latka zmarła w 2012 roku. Uratowała po swojej śmierci aż 8 osób

13-letnia dziewczyna zmarła w 2012 roku. Dzięki przeszczepom jej organów uratowano aż 8 osób, w tym 5 dzieci.

Zobacz film: "Dlaczego na otrzymanie przeszczepu trzeba tak długo czekać?"

"Jeszcze nikt nigdy nie pomógł tak dużej liczbie osób" - powiedzieli przedstawiciele NHS Blood and Transplant. Jemima Layzell pochodziła z północno-zachodniej Anglii. Jej rodzice opisują ją jako osobę bardzo mądrą, współczującą i pomagającą innym. Rodzice Jemimy są przekonani, że ich córka byłaby dumna z faktu, że pomogła tylu osobom.

Zobacz również:

13-letnia dziewczyna upadła w trakcie przygotowań do przyjęcia z okazji 38. urodzin jej mamy. Cztery dni później zmarła. Okazało się, że miała tętniaka mózgu. Wszystko miało miejsce w 2012 roku.

Lekarz: ''Państwa syn nie żyje, proszę się z tym pogodzić''. Nadzieja dokonała jednak cudu
Lekarz: ''Państwa syn nie żyje, proszę się z tym pogodzić''. Nadzieja dokonała jednak cudu [5 zdjęć]

Kate i David Ogg mieli zostać szczęśliwymi rodzicami bliźniąt. Okazało się, że do porodu dojdzie wcześniej...

zobacz galerię

Od Jemimy pobrano serce, trzustkę, płuca, nerki, jelito i wątrobę. Serce, trzustka oraz jelito, trafiły do trzech różnych osób. Nerki zostały podzielone pomiędzy dwoje potrzebujących. Wątrobę lekarze podzielili i przeszczepili dwójce chorych osób.

Łącznie Jemima uratowała życie aż 8 osobom. To jest rekordowa liczba, ponieważ średnia w tej kwestii wynosi 2,6. Rodzice nastolatki powiedzieli, że jakiś czas przed ich rodzinną tragedią, spontanicznie rozmawiali na temat transplantologii oraz byciu dawcą organów.

Matka dziewczyny przekazała: "Jemima nigdy nie słyszała o byciu dawcą. Była tym lekko zaniepokojona, ale zrozumiała znaczenie oddawania swoich organów po śmierci".

Rodzice bardzo przeżywają utratę swojej córki, ale dużo otuchy dodaje im wiedza, że ich dziecko uratowało życie tylu osobom. Podkreślili także, że decyzja o przekazaniu organów Jemimy na potrzeby przeszczepów, była bardzo trudna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.