Trwa ładowanie...

11-latka miała nie jeść miesiącami. Wierzono, że żywiła się "manną z nieba"

Avatar placeholder
16.06.2024 20:08
11-latka miała nie jeść od miesięcy. Społeczność wierzyła, że żywiła się "manną z nieba"
11-latka miała nie jeść od miesięcy. Społeczność wierzyła, że żywiła się "manną z nieba" (TikTok )

"Poszczące dziewczęta" to zjawisko, jakie można było zaobserwować w Europie w epoce wiktoriańskiej. Młode dziewczyny głównie z Anglii lub Ameryki uważały, że jedzenie nie jest im potrzebne do życia. Ludzie przypisywali im boskie moce i nadprzyrodzone zdolności, a one same stawały się sławne.

spis treści

1. "Poszczące dziewczęta"

Temat ten był długo owiany tajemnicą. Nic więc dziwnego, że budził zainteresowanie w XIX wieku. Intrygujący jest również teraz, dlatego badacze, historycy, pisarze czy reżyserzy chętnie poruszają go ponownie. W 2022 roku powstał o nim nawet film pt. "Osobliwość", który został nakręcony na podstawie powieści Emmy Donoghue "Cud". Historyczka sztuki z Uniwersytetu Cambridge dr Amy Boyington na swoim TikToku przypomniała historię "poszczących dziewcząt".

Młode dziewczyny nie chciały jeść, uważając, że siłę czerpią z boskiej mocy, energii księżyca lub powietrza.

- Podejrzewano, że są w stanie przeżyć bez jedzenia z powodu cudu, boskiej interwencji, magicznych mocy - opowiada dr Boyingtona, która przytacza historię kilku najbardziej znanych przypadków.

Zobacz film: "Lekarze twierdzili, że ma nadwagę i zaburzenia odżywiania. To był rak tarczycy"

Mary J. Fancher, znana jako Mollie Fancher, chodziła do renomowanej szkoły i miała bogatych rodziców. W wieku 16 lat spadła jednak z konia, uderzając głową o chodnik. Rok później zdarzył się drugi wypadek. Nastolatka wyleciała z bryczki.

Na skutek nieszczęśliwych wydarzeń doszło do uszkodzenia kręgosłupa oraz układu nerwowego. Straciła również smak, węch oraz wzrok. Została przykuta do łóżka i zaczęła odmawiać jedzenia.

Na ilustracji widzimy ją po podobno pięciomiesięcznym poście. Nastolatka rzekomo przepowiadała przyszłość, czytała pomimo utraty wzroku oraz doświadczała transów. Na jej grobie napisano, że "poznała sekret życia". Nikt jednak nigdy nie zbadał dziewczyny, więc nie wiadomo, czy naprawdę żyła bez jedzenia.

Sarah Jacob, znana jako "poszcząca walijska dziewczyna", zdaniem rodziców nie spożywała pokarmów od 10. roku życia. Ludzie dawali jej upominki i darowizny, wierząc, że jest wybrana. Lekarze byli jednak sceptyczni, więc zaproponowali pobyt w szpitalu w celu monitorowania dziewczynki. Dzień i noc obserwowały ją pielęgniarki. Oznaki zagłodzenia pojawiły się po dwóch tygodniach.

- Rodzice nic nie zrobili. Uważali, że Bóg ją uratuje. To nie był cud. Zagłodziła się na śmierć - opowiada historyczka.

@history_with_amy Learn about the tragic phenomenon of the Victorian’fasting girls’. #history #victorian #victorianera #19thcentury #19thcenturytiktok #womenshistory #historyfacts #weirdhistory #learnontiktok #thewonder #fasting #miracle #historywithamy #historytok #historytiktok ♬ original sound - Dr Amy Boyington

2. "Osobliwość"

W 2022 roku na ekranach kin zadebiutował film "Osobliwość", wyreżyserowany przez Sebastiána Lelio, z Florence Pugh w roli głównej (znana z "Małych kobietek", "Midsommar" i "Oppenheimera"). Produkcja jest adaptacją powieści Emmy Donoghue z 2016 roku pod tytułem "Cud".

Akcja filmu toczy się w połowie XIX wieku na ponurej irlandzkiej wsi, gdzie przybywa Lib, angielska pielęgniarka. Została zatrudniona przez lokalnych notabli, aby obserwować 11-letnią Annę, która podobno od czterech miesięcy nie przyjmuje żadnych posiłków, żywiąc się jedynie "manną z nieba". Dziewczynka stała się miejscową świętą, a społeczność w pełni wierzy w cud. Lib wraz z zakonnicą mają za zadanie czuwać przy łóżku coraz słabszej Anny, by ustalić, czy rzeczywiście dziecko nie spożywa żadnych pokarmów.

3. Zaburzenia odżywiania

Jak mówi dr Boyingtonton, w epoce wiktoriańskiej za kobiece uważano bladą skórę oraz omdlenia. Jedzenie, zwłaszcza przez kobiety, było natomiast traktowane przez pryzmat zwierzęcego instynktu oraz było nacechowane seksualnie. Młode damy spożywały więc bardzo małe porcje, by pokazać, że są w stanie zapanować nad potrzebami fizjologicznymi.

Dziś historie "poszczących dziewczynek" widziane są zupełnie inaczej. Wiemy, że zaburzenia odżywiania są poważnymi jednostkami chorobowymi, które należy leczyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze