Trwa ładowanie...

Otyłość, anoreksja i bulimia u dzieci - dlaczego wciąż przegrywamy?

Avatar placeholder
22.02.2019 12:00
Otyłość, anoreksja i bulimia u dzieci - dlaczego wciąż przegrywamy?
Otyłość, anoreksja i bulimia u dzieci - dlaczego wciąż przegrywamy?

W styczniu odbył się w Warszawie IV Narodowy Kongres Żywieniowy. Ważnym elementem Kongresu była prezentacja przez Instytut Żywności i Żywienia zmodyfikowanej Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 18 roku życia.

Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia było: "Otyłość, anoreksja i bulimia - dlaczego wciąż przegrywamy?". Podczas dwóch dni Kongresu pokłoniło się nad nim blisko 800 uczestników; przedstawicieli świata nauki, mediów oraz innych osób związanych z zagadnieniem. Liczne wykłady w kilku blokach tematycznych, interdyscyplinarne debaty specjalistów oraz warsztaty miały na celu przedstawianie skali narastającego problemu nadwagi i otyłości oraz zaburzeń odżywiania wśród dzieci i młodzieży, jak również umożliwić pole do dyskusji nad możliwymi rozwiązaniami. Dużo mówiło się także o otyłości ukrytej tj. takiej której nie widać w sylwetce dziecka – tkanka tłuszczowa odkłada się na organach wewnętrznych i z czasem wpływa niekorzystnie na ich działanie. Podkreślano jak napoje przyczyniają się do niekorzystnych zmian i tego, że to właśnie dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy z tego ile cukru znajduje się w napojach jak soki czy nektary oraz z tego, że najzdrowsze, butelkowane napoje to woda i prawdziwie parzone herbaty nie z koncentratu.

Jak już sama nowa nazwa wskazuje [Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży (4-18lat), wcześniej: Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej], tegoroczna modyfikacja obok zasadniczo niezmienionych treści dotyczących diety i aktywności fizycznej obejmuje szerszy zakres zaleceń. Na podstawie aktualnych badań naukowych autorzy tegorocznej Piramidy uaktualnili ją o istotne z punktu widzenia profilaktyki chorób cywilizacyjnych elementy stylu życia, jak:

  • potrzeba dbania o higienę jamy ustnej po jedzeniu;
  • ograniczenie korzystania z telewizji, komputera oraz innych urządzeń elektronicznych;
  • odpowiednia ilość i jakość snu;
  • kontrola rozwoju fizycznego, czyli regularny pomiar wysokości i masy ciała dzieci i młodzieży;

W kontekście słodyczy i cukru modyfikacja zaleceń z 2016 roku dotyczy zamiany zasady nr 7 brzmiącej: "Unikaj spożycia cukru, słodyczy i słodkich napojów. Zastępuj je owocami i orzechami" na: "Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami)", która w tym roku stanowi 6. spośród dziesięciu zasad Piramidy.

Zobacz czym najlepiej zastąpić słodkie napoje >>>

Dodany przez Instytut komentarz mówi o tym, że najlepiej wyeliminować bądź znacznie ograniczyć spożycie słodkich napojów, natomiast pić wodę i herbaty zielone, czerwone, ziołowe. Przy wyborze napojów butelkowanych koniecznie sprawdzać zawartość cukrów w tabeli oraz samą listę składników. Przykładowo istnieją herbaty butelkowane SOTI Natural prawdziwie parzone przez polską firmę bez cukrów, słodzików o prostym składzie, ale zaraz obok stoją też wersje produkcji dużych amerykańskich korporacji, które w składzie mają różne słodziki.

Słodziki oszukują organizm, są dużo słodsze niż cukry więc kubki smakowe oczekują coraz to słodszego smaku od pożywienia a dodatkowo oszukują organizm nie dostarczając energii mimo słodkiego smaku. W ten sposób słodziki powodują że organizm oczekuje więcej kalorycznego pożywienia. Fruktoza z owoców czy soków owocowych w nadmiarze może obciążać wątrobę a niezmagazynowana fruktoza zostaje przekształcona w tłuszcz – przyczyniając się do otyłości , zwłaszcza brzusznej nawet u osób w młodym wieku, dlatego w zaleceniu mowa jest o „słodkich” a nie „słodzonych napojach” i w komentarzu rekomendowane napoje to naturalne, niesłodkie herbaty oraz woda.

Więcej informacji: https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-stylu-zycia-dzieci-i-mlodziezy

https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-stylu-zycia-dzieci-i-mlodziezy---co-nowego-

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze