Trwa ładowanie...

10–miesięczne dziecko zmarło na odrę. To pierwszy zgon w tym kraju

Avatar placeholder
01.01.2019 23:02
10–miesięczne dziecko zmarło na odrę. To pierwszy zgon w tym kraju
10–miesięczne dziecko zmarło na odrę. To pierwszy zgon w tym kraju (123rf)

Ministerstwo Zdrowia Bułgarii poinformowało, że nastąpił pierwszy zgon, spowodowany przez odrę. Od lutego w kraju odnotowano dziesiątki przypadków tej choroby. Śmierć dotyczy 10-miesięcznego romskiego dziecka, które nie było zaszczepione przeciw odrze. W tej części Europy choroba nie atakowała od lat, lecz istnieje niebezpieczeństwo, że może się to zmienić. Politycy oskarżają o ten stan ruchy antyszczepionkowe, które zyskują coraz większą popularność.

1. Odra powraca

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Bułgarii odnotowano 42 przypadki zachorowań na odrę. Część tamtejszych rodziców wyraża swoje zaniepokojenie. Bułgarskie media uspokajają i podkreślają, że odra pojawia się przeważnie w dzielnicach romskich.

Zwracają też uwagę na niechęć szczepienia dzieci przez Romów i podkreślają, że władze prowadzą kampanię, która ma na celu uświadomić wszystkim rodzicom potrzebę szczepień. Bułgarzy wyszli również z pomysłem pozbawienia świadczeń rodziców odmawiających szczepienia dzieci, jednak nie przyniosło to większych rezultatów.

Niektórzy obawiają się, że powtórzy się historia z przełomu 2009/10 roku, kiedy podczas epidemii odry w Bułgarii zachorowało 24 000 osób (ponad 90% stanowili bułgarscy Romowie). Zmarło wtedy 20 osób. W sąsiadującej z Bułgarią Rumunii od września 2016 roku panuje epidemia. Choruje już ponad 3,4 tys. osób, 17 zmarło.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
Wysypka u dziecka to jeden z objawów odry
Wysypka u dziecka to jeden z objawów odry (123RF)

2. WHO ostrzega przed odrą

Światowa Organizacja Zdrowia WHO ostrzega przed epidemią odry. Przyczyną zagrożenia jest obniżenie odporności zbiorowej. Wynika to z decyzji rodziców uchylających się od szczepienia swoich pociech oraz brak środków na sfinansowanie obowiązkowych szczepień w niektórych krajach. Według najświeższych danych wzrost zachorowań, oprócz Bułgarii, odnotowano m. in. w Niemczech, Rumunii, Włoszech, Szwajcarii, Francji, Ukrainie, a także w Polsce.

3. Odra w Polsce

Odra to choroba zakaźna wieku dziecięcego. Najczęściej na odrę chorują niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia (przed pierwszym szczepieniem), a także dzieci w wieku do 15 lat, którym nie podano dawek przypominających szczepionki. W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciw tej chorobie wprowadzono w 1975 r. Powiększająca się liczba zaszczepionych dzieci przyczyniła się do spadku liczby rejestrowanych przypadków odry. W okresie od 1 stycznia do 31 marca 2017 r. odnotowano 18 zachorowań.

Zobacz także:

4. Pierwsze objawy odry

Wśród pierwszych objawów wyróżnia się gorączkę, katar, suchy kaszel, światłowstręt, zaczerwienione oczy, podpuchniętą, zaczerwienioną buzię i wysypkę. Później pojawiają się plamki na błonach śluzowych oraz wysypka na tułowiu i kończynach. Pojawiają się przebarwienia i łuszczenie. Zachorowania na odrę dotyczą zarówno dzieci jak i dorosłych, a jej objawy są niemal identyczne.

5. Odra zabija

Odra jest bardzo groźną i zaraźliwą chorobą. Rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Jedna osoba jest w stanie zakazić nawet 18. Wirus poza organizmem człowieka jest aktywny do 2 godzin. Odra niesie za sobą bardzo poważne powikłania, mogą nimi być:

  • utrata wzroku
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie mózgu
  • zapalenie płuc
  • zapalenia pozostałych narządów, np.: wątroby, nerek czy mięśnia sercowego
  • zapalenie mózgu

Nie istnieje skuteczny sposób leczenia odry, szansą na uniknięcie zachorowania oraz powikłań są szczepienia. Każdy rodzic powinien przemyśleć, czy warto narażać swoje dziecko, na takie niebezpieczeństwo i podjąć decyzję rozsądną i zgodą z własnym sumieniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze