Trwa ładowanie...

Zwróć uwagę na oczy. Takie osoby są uznawane za bardziej inteligentne

 Maria Krasicka
13.01.2023 09:15
Wygląd dziecka wpływa na przeżycie
Wygląd dziecka wpływa na przeżycie (facebook)

Lek. Bartosz Fiałek opublikował w mediach społecznościowych ciekawy post. Mówi on o amerykańskich badaniach, które wykazały, że im więcej mamy cech dziecięcych, tym większe szanse na przetrwanie. Z czego to wynika?

Badania wykazały, że im bardziej dziecięce cechy, tym większa szansa na przetrwanie
Badania wykazały, że im bardziej dziecięce cechy, tym większa szansa na przetrwanie (Facebook)

1. Badania nad wyglądem dziecka

Naukowcy z Washington University School of Medicine (USA) postanowili sprawdzić, czy wygląd zewnętrzny może być czynnikiem warunkującym przeżycie człowieka. Ze względu na to, że najbardziej bezbronne i wymagające opieki są dzieci, zbadali, czy ich cechy mogą wpływać na przetrwanie.

Dlatego też określili stopień "dziecięcości" w wyglądzie (większe oczy, małe usta) od wysokiego (high) po niski (low) i porównali z danymi dotyczącymi motywacji ludzi do zachowań opiekuńczych.

- Mechanizmy neurofizjologiczne sprzyjają opiece nad osobami prezentującymi schemat cech określanych jako bardziej "dziecięce", niezależnie od pokrewieństwa, co może wpływać na zwiększone szanse przeżycia osób o określonym wyglądzie zewnętrznym ("high" na ilustracji) – pisze lek. Bartosz Fiałek.

2. Ocena atrakcyjności wpływa na ocenę całego człowieka

Wysoka dziecięcość w wyglądzie powoduje również, że taka osoba jest częściej postrzegana jako bystra i atrakcyjna. Zwłaszcza u niemowląt te oceny są ze sobą silnie skorelowane. Co więcej, atrakcyjne niemowlęta częściej są oceniane jako bardziej inteligentne, sympatyczne, zdrowe, przyjazne i radosne.

Zobacz film: "Pułapka na rybiki (WIDEO)"

Ponadto naukowcy określili, że kobiety były zwykle bardziej wrażliwe na wygląd dziecka niż mężczyźni i chętniej chciały sprawować opiekę. Jednak w tym samym badaniu nie było różnic między płciami w postrzeganiu bystrości, co sugeruje, że mężczyźni i kobiety mogą podobnie przetwarzać wygląd dziecka.

Co ciekawe dziecięcość ma też wpływ na postrzeganie dorosłych, zwierząt i przedmiotów z tymi cechami, co może tłumaczyć, dlaczego odczuwamy potrzebę opiekowania się wszystkim, co przypomina dziecko.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze