Trwa ładowanie...

"ZUS wstrzymuje wypłaty 500 plus". Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich

Avatar placeholder
04.08.2023 10:56
ZUS wstrzymuje wypłaty 500 plus. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich
ZUS wstrzymuje wypłaty 500 plus. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich (Easy News)

Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że do jego biura wpływają "liczne skargi obywateli Ukrainy, którym wstrzymano wypłatę świadczenia wychowawczego". Do sprawy odnieśli się pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy oraz rzecznik ZUS.

spis treści

1. Problemy ze świadczeniami

Legalnie przebywający w Polsce obywatele Ukrainy, którzy mają przyznany specjalny status UKR, mają prawo m.in. do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz 500 plus. Status ten można jednak stracić, jeśli cudzoziemiec opuści polskie granice na ponad 30 dni.

Przybysze zza wschodniej granicy donoszą jednak, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymuje świadczenia nawet w przypadkach, gdy przestrzegają oni przepisów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Gdzie udać się na rodzinne wakacje?"

"Do Biura RPO wpływają liczne skargi obywateli Ukrainy, którym wstrzymano wypłatę świadczenia wychowawczego z powodu utraty statusu UKR. Wskazują oni, że nie opuszczali terytorium Polski na okres powyżej 30 dni - co powoduje utratę tego statusu z mocy prawa. W niektórych przypadkach utrata statusu nastąpiła mimo nieprzerwanego pobytu w Polsce" - czytamy w oświadczeniu RPO.

Uchodźcy wojenni na dworcu w Przemyślu w 2022 roku
Uchodźcy wojenni na dworcu w Przemyślu w 2022 roku (East News)

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że "skala zjawiska jest duża", a sytuacja jest szczególnie trudna dla tych obywateli Ukrainy, którzy mają pod opieką niepełnosprawne dzieci.

"Obywatele Ukrainy, którzy schronili się przed wojną w Polsce, podnoszą, że świadczenie wychowawcze stanowi znaczną część ich budżetu, a często jest jedynym źródłem utrzymania. Wstrzymanie jego wypłaty szczególnie dotkliwie odczuwają osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami, które z powodu bezpośredniej i stałej opieki nad dzieckiem nie mogą podjąć zatrudnienia" - napisano.

2. Dlaczego wstrzymano świadczenia?

RPO zgłosił zgłosił sprawę do pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Pawła Szefernakera.

"Aby nie stracić statusu UKR, uchodźcy wojenni z Ukrainy muszą przy każdorazowym wjeździe do Polski podawać jako jego cel działania wojenne na terytorium Ukrainy i okazać dokument elektroniczny diia.pl. Inaczej wjazd takiej osoby do Polski jest ewidencjonowany w zwykłym systemie wjazdów Straży Granicznej, a nie tym przeznaczonym dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Status UKR może zostać przywrócony automatycznie, gdy obywatel Ukrainy deklaruje podczas kontroli granicznej jako cel wjazdu ewakuację z terytorium Ukrainy” - napisano w odpowiedzi MSWiA.

Z kolei Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, w rozmowie z PAP zaznaczył, że ważne są w tym przypadku zapisy w rejestrze Straży Granicznej.

"W przypadku utraty legalności tego pobytu, ZUS ma obowiązek uchylić prawo do świadczenia wychowawczego opierając się na danych z tego rejestru. Dzięki temu pomoc państwa polskiego trafia wyłącznie do uprawnionych osób" - powiedział Żebrowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze