Trwa ładowanie...

500 plus dla Ukraińców. Wiemy, ile dzieci otrzyma pieniądze

 Maria Krasicka
29.04.2022 15:22
Świadczenia dla obywateli Ukrainy. Z pomocy skorzysta pół miliona dzieci
Świadczenia dla obywateli Ukrainy. Z pomocy skorzysta pół miliona dzieci (GettyImages)

Już w maju pierwsze rodziny z Ukrainy otrzymają świadczenia z programu 500 plus. Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pieniądze trafią do około pół miliona dzieci. Jednak to niejedyne świadczenie dla uchodźców. Na jaką pomoc mogą jeszcze liczyć obywatele Ukrainy?

1. 500 plus dla obywateli Ukrainy

Po ataku Rosji na Ukrainę do Polski przybyło już trzy miliony osób. Jednak jak zaznacza wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, około 1,6 mln obywateli Ukrainy będzie chciało zostać w naszym kraju na dłużej.

Właśnie dlatego Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozszerzyło świadczenie 500 plus, tak by objęci nim zostali także uchodźcy. Już w maju ukraińskie rodziny otrzymają pierwsze wypłaty. Według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pieniądze trafią do prawie pół miliona dzieci.

- Odkąd na platformie usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, zarejestrowaliśmy około 318 tys. wniosków o to świadczenie, obejmujących około 487 tys. dzieci – powiedział Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Warto zaznaczyć, że obywatele Ukrainy, którzy jeszcze nie złożyli wniosków, w dalszym ciągu mogą to zrobić. Oczywiście dopiero te osoby, które otrzymały już numer PESEL, mają polski rachunek bankowy i numer telefonu.

"Rzeczpospolita" szacuje, że miesięczny koszt 500 plus dla dzieci z Ukrainy wyniesie ok. 250 mln złotych, co przez cały okres świadczenia (do maja 2023 roku) wyniesie łącznie ok. trzech miliardów złotych.

2. RKO dla obywateli Ukrainy

Jednak to niejedyne świadczenie, na jakie mogą liczyć obywatele Ukrainy. Poza 500 plus, ukraińskie rodziny mogą również skorzystać z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Jest on przyznawany niezależnie od dochodu i wynosi do 12 tys. złotych na dziecko do trzeciego roku życia i to rodzice decydują, czy chcą otrzymywać 500 zł co miesiąc przez dwa lata, czy tysiąc przez rok.

Tylko przez dwa dni od momentu udostępnienia formularza (23 kwietnia) wpłynęło prawie 400 wniosków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatroszczył się o to, by wniosek był dostępny w języku ukraińskim na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Prawidłowe złożenie wniosku o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na PUE ZUS pozwoli na automatyczną jego obsługę i skróci czas przyznania świadczenia przez ZUS. Osoby, które otrzymały PESEL UKR w marcu 2022 r., dostaną również świadczenie za ten miesiąc.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze