Trwa ładowanie...

ZUS odrzuca takie wnioski o 500 plus. Nie popełnij tych błędów

Avatar placeholder
09.02.2023 21:03
Nowy okres świadczeń w programie 500 plus. Nie przegap tej day i uważaj na częste błędy
Nowy okres świadczeń w programie 500 plus. Nie przegap tej day i uważaj na częste błędy (East News)

Wkrótce nowy okres świadczeń w programie Rodzina 500 plus. Okres rozliczeniowy rozpocznie się 1 czerwca bieżącego roku i potrwa do 31 maja 2024 roku. Na złożenie wniosku mamy jednak czas do 30 kwietnia. Jakich dat nie przegapić i na jakie błędy należy uważać, by nie stracić świadczeń?

spis treści

1. Nabór na 500 plus już trwa

Wnioski na kolejny rok składamy już teraz i choć wydaje się, że pozostało jeszcze sporo czasu, lepiej wypełnić formularz wcześniej, by mieć czas na poprawienie błędów, które mogą pojawić się później. A może ich być całkiem sporo.

Do tej pory wniosek o 500 plus złożyło ponad dwa miliony osób. Okazuje się jednak, że wiele osób popełnia błędy podczas wypełniania formularza, a takie podania po prostu zostają odrzucone. Jakie są najczęstsze pomyłki i jak ich unikać?

2. Najważniejsze informacje i daty

Przede wszystkim pamiętajmy o ostatecznej dacie składania formularza – 30 kwietnia. Ważne jest także, aby wniosek został złożony elektronicznie. Osobiście w urzędzie nic nie załatwimy, a jedynie stracimy czas.

Jeśli formularz został wypełniony poprawnie, decyzję o przyznaniu świadczenia otrzymamy dość szybko – ZUS rozpatruje wnioski w ciągu 30 dni. Jednak nawet najmniejszy błąd wykryty przez system weryfikacyjny może być podstawą do skierowania sprawy do urzędnika.

3. Najczęściej popełniane błędy

Błędy zdarzają się zaskakująco często. W zeszłym roku z 5549550 wniosków, 56836 z nich zostało odrzucone ze względu na błędy podczas wypełniania formularza. Na jakie pomyłki należy uważać? Przede wszystkim sprawdź dane!

Najłatwiej się pomylić w danych cyfrowych. Uważajmy podczas wpisywania numeru PESEL i przy podawaniu konta bankowego. Warto sprawdzać literówki, bo dane sprawdza automat. Wniosek wypełniony bez błędów zostanie rozpatrzony bardzo szybko.

Urzędnicy zwracają także uwagę na fakt, że często pojawiają się zdublowane wnioski. Zdarzało się, że po świadczenia zgłaszało się obydwoje rodziców, zwykle rozwiedzionych, więc warto również tę kwestię omówić. Przed wysłaniem formularza należy ponownie sprawdzić wszystkie dane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze