Trwa ładowanie...

"ZUS-300 plus". Ostatni dzwonek na złożenie wniosku. Kto może liczyć na wsparcie?

Avatar placeholder
29.11.2021 11:20
ZUS-300 plus. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o świadczenie. Kto może liczyć na wsparcie?
ZUS-300 plus. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o świadczenie. Kto może liczyć na wsparcie? (East News)

Jeszcze tylko przez dwa dni można składać wniosek o świadczenie z programu Dobry Start, czyli ZUS - 300 plus. Dokument należy złożyć za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Komu należy się zapomoga?

spis treści

1. ZUS - 300 plus. Komu należy się świadczenie?

Świadczenie "Dobry Start" to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny, które jest przyznawane wszystkim rodzinom, bez względu na dochód.

Wniosek można składać w terminie od 1 lipca do 30 listopada. Oznacza to, że rodzice dzieci w wieku szkolnym mają jeszcze dwa dni na złożenie wniosku.

Kto może otrzymać 300 zł? Jak możemy przeczytać na stronie ZUS-u, świadczenie 300 plus jest wypłacane do 20. urodzin dziecka, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego do 24. roku życia. Celem świadczenia jest refundacja szkolnej wyprawki.

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"
ZUS-300 plus. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o świadczenie. Kto może liczyć na wsparcie?
ZUS-300 plus. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o świadczenie. Kto może liczyć na wsparcie? (East News)

2. Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski można składać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Empatia. Ze wszystkich kanałów może skorzystać jedynie rodzic. Osoba sprawująca pieczę nad dzieckiem, opiekun prawny, opiekun faktyczny, osoba ucząca się – usamodzielniona czy dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej lub opiekuńczo-terapeutycznej, wniosek o 300 plus może złożyć tylko za pomocą portalu PUE ZUS.

Świadczenie 300 plus wypłacane będzie tylko w formie bezgotówkowej, na numer rachunku bankowego. Rodzice, którzy nie mają konta w banku, będą musieli je założyć. To samo dotyczy osób, które mają przedpłatowe karty z MOPS-u czy GOPS-u, gdyż numery tych kart nie mogą być podawane jako numer rachunku bankowego. Wypłata następuje w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Opiekunowie, którzy nie radzą sobie z elektroniczną formą składania wniosku, mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS. Można zgłosić się do placówki ZUS, jak i w wybranych placówkach Poczty Polskiej, urzędów gmin i do placówek KRUS.

Informacje na temat czasu i miejsca dyżurów dostępne są na stronie zus.pl, w zakładce "Dobry Start".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze