21 faktów o pluszowym misiu, które cię zaskoczą

Pluszowy miś to fenomen na skalę światową. I rzeczywiście epitetu tego nie można zabawce odmówić. Jego powstanie datowane jest na koniec XIX wieku i od tego czasu cieszy się rosnącą popularnością. Z angielska zwany Teddy bear, znany jest obecnie na całym świecie. Przy czym niektóre egzemplarze osiągają wartość kolekcjonerską. U najmłodszych właścicieli zaspokajają one przede wszystkim potrzeby emocjonalne. Co jeszcze warto wiedzieć, by lepiej poznać tę niezwykłą zabawkę?

Polecane wideo:

 1. Przed powstaniem zabawki, w literaturze niedźwiadki pojawiają się w wydanej w 1834 roku opowieści Roberta Southeya o tytule „Trzy misie i Złotowłosa”.
Prawda o pluszowym misiu

Pluszowe misie to nieodłączne towarzysze zabaw dzieci na całym świecie.

 1. Za autorkę całej idei pluszowych zabawek uznaje się niemiecką szwaczkę Margarete Steiff. Zainspirował ją znaleziony w żurnalu projekt poduszeczki na igły w kształcie słonia.
 2. Cały pomysł udoskonalił krewniak Margarete Steiff ‒ Richard. Wybudował on nowoczesną jak na tamte czasy fabrykę o stalowo-szklanej konstrukcji oraz projektował same zabawki.
 3. Do wzrostu popularności zabawki przyczyniła się historia Theodore'a Roosevelta. Uczestniczył on w polowaniu, na którym postrzelono małego niedźwiadka, a następnie zwrócono mu wolność. Zostało to uwiecznione jako grafika (autorstwa Clifforda Berrymana), opublikowana w gazecie „The Washington Post”.
 4. W listopadzie 1902 roku w brooklińskim sklepie Morrisa Michtoma zostają wypuszczone do sprzedaży misie o nazwie Teddy.
 5. Nazwa „Teddy bear” jest zainspirowana historią amerykańskiego prezydenta. Obecnie określa się tak ogół tego typu zabawek.
 6. W marcu 1903 roku (po targach w Lipsku) do Stanów Zjednoczonych zostało eksportowanych 3000 egzemplarzy niemieckich pluszaków z fabryki rodziny Steiff.
 7. Na początku (początek XX wieku) pluszowe misie nazywano „Bruins”, co jest staroangielskim słowem, oznaczającym niedźwiedzia brunatnego.
 8. Pierwsza reklama tzw. „Bruins” została opublikowana w magazynie „Plaything” w maju 1906 roku.
 9. Po raz pierwszy w reklamie użyto nazwy „Teddy bear” w listopadzie 1906 roku, również w magazynie „Plaything” (producent E.J. Horseman).
 10. W 1907 roku powstała piosenka „The Teddy Bear's Picnic”. Skomponował ją J.K. Bratton. Jej pierwotny tytuł to „The Teddy Bear Two Step”.
 11. W 1908 roku firma J.K. Farnella (zlokalizowana w londyńskiej dzielnicy Notting Hill) rozpoczęła swoją produkcję w Wielkiej Brytanii. Mówi się, że ich Alpha bear był inspiracją dla postaci Kubusia Puchatka.
 12. W 1925 roku, po tragedii Titanica, firma rodziny Steiff wyprodukowała czarnego misia jako prezent żałobny dla wszystkich, którzy stracili wówczas bliskie osoby.
 13. Smokey Bear to maskotka, która została wykreowana do celów edukacyjnych w związku z kampanią przeciwdziałania pożarom lasów na terenie USA (1944 rok).
 14. W 1954 roku firma Wendy Boston wypuściła na rynek pierwszego pluszaka, którego można było prać w pralce.
 15. W 1959 roku Walt Disney nabył prawa do historii Kubusia Puchatka, co umożliwiło firmie ekranizację. Pierwszy film animowany o tym misiu powstał w 1975 roku.
 16. W roku 1962 z inicjatywy Colonela Boba Hendersona został uruchomiony Teddy Bear Club.
 17. W 1985 roku w domu aukcyjnym Christie's London odbyła się aukcja poświęcona wyłącznie pluszowym misiom.
 18. W 1989 roku w Londynie miał miejsce pierwszy British Teddy Bear Festival (Brytyjski Festiwal Pluszowego Misia).
 19. Rekordowo mały pluszak mierzy 8,5 mm. Zostało to odnotowane w „Księdze rekordów Guinnessa”.
 20. W roku 2002 ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia, który wypada 25 listopada.
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Zabawki dla niemowlaka
Zabawki dla niemowlaka

Książki dla niemowląt

Wydaje się, że kupowanie książek niemowlętom nie ma sensu. Nic bardziej mylnego. Dla prawidłowego rozwoju malucha, konieczna jest właściwa stymulacja różnego rodzaju zmysłów. Czytanie książeczek nawet niemowlętom przyczynia się do budowania więzi z dzieckiem....

Zabawki dla niemowlaka

Zabawki interaktywne i ich pozytywny wpływ na niemowlę

Wielu rodziców o zakupie zabawki interaktywnej myśli już w chwili kompletowania wyprawki. Czym są tego rodzaju produkty i jaki mają wpływ (...) na rozwijające się niemowlę? Zabawki interaktywne w ostatnich latach biją...

Zabawki dla niemowlaka

Maty edukacyjne dla niemowląt

bobasy wyciągają rączki w kierunku wiszących pluszaków, by je chwycić. Kiedy zabawki z czasem znudzą się dziecku, można je wymieniać na inne. Dlaczego (...) zabezpieczającego płotka - mata staje się minikojcem. Na pałąkach przywieszone...

Zabawki dla niemowlaka

Muzyka dla niemowląt

Muzyka dla niemowląt

dla niemowlaka będą łagodne dźwięki o dość wysokiej częstotliwości, harmonii, z melodyjnymi, wyrazistymi tematami, koniecznie w tonacjach durowych

Zabawki dla niemowlaka

Co w prezencie dla malca?

Wybierasz się w odwiedziny lub na urodziny do znajomych czy rodziny z małym dzieckiem i zastanawiasz się, jaki prezent wybrać? Pomyśl o praktycznej zabawce, takiej jak Ubranko-otulanko zaprojektowane przez Anię Dereszowską. Niejedni wujkowie, dziadkowie...

Zabawki dla niemowlaka

Zabawki dla niemowlaka - grzechotki

Zabawki dla niemowlaka - grzechotki

Wybór zabawek dla dzieci jest ogromny i nietrudno jest pogubić się w ich gąszczu. Producenci prześcigają się w wymyślaniu wzorów, faktur i kolorów, które w zawrotnym tempie zmieniają się pod wpływem następujących trendów.

Zabawki dla niemowlaka

Misie popularne w Polsce

Misie popularne w Polsce

Miś - uniwersalna zabawka Miś to zabawka, która jest ponadczasowa i uniwersalna. Pasuje zarówno dla chłopców jak i dziewczynek, a nawet na prezent dla dorosłej osoby.

Zabawki dla niemowlaka

Prawda o pluszowym misiu

Prawda o pluszowym misiu

Pluszowy miś Pluszowe misie to nieodłączne towarzysze zabaw dzieci na całym świecie.

Zabawki dla niemowlaka

Stolik edukacyjny

mikrofonem. Żywa kolorystyka, liczne detale oraz ruchome elementy z pewnością zainteresują twojego malucha. Zabawki stymulujące rozwój dziecka Aktywny