Trwa ładowanie...

Żółw domowy. Jak o niego dbać?

 Agnieszka Gotówka
29.09.2022 09:14
Żółw domowy. Jak o niego dbać?
Żółw domowy. Jak o niego dbać? (https://stock.adobe.com/)

Żółw domowy to gad, który coraz częściej gości w naszych mieszkaniach. Trzeba jednak odpowiednio o niego zadbać i dobrze się do tego przygotować jeszcze przed zakupem zwierzęcia. Sprawdzamy, jakich warunków do życia potrzebuje i ile kosztuje żółw domowy.

spis treści

1. Żółw domowy – rodzaje

Wielu z nas uwielbia zwierzęta domowe. Najczęściej do naszej rodziny włączane są psy i koty, nieco rzadziej decydujemy się na hodowlę gadów. Są wśród żółwie niewielkich rozmiarów.

Choć na świecie jest aż 335 gatunków żółwi, tylko niektóre z nich można mieć w domu. Jest wśród nich żółw wodno-lądowy, a obrębie tego gatunku m.in. żółw chiński oraz żółw czerwonolicy. Z kolei najczęściej wybierane w charakterze domowego pupila żółwie lądowe to żółw grecki i żółw stepowy.

2. Jak dbać o żółwia wodno-lądowego? Odpowiedzialność najważniejsza!

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Warto przede wszystkim dobrze przemysleć zakup gada. Żółwie mają niewielkie rozmiary, do tego nie musimy z nimi wychodzić i ich życie biegnie na określonym metrażu w terrarium lub akwarium. To sprawia, że chętnie kupujemy żółwie dzieciom.

Zapominamy jednak o tym, że to żywe stworzenia, które do życia potrzebują odpowiednich warunków. Zdarza się, że znudzeni zwierzęciem opiekunowie wypuszczają żółwia na wolność, np. w okolicach stawu. Jak bardzo jest to niebezpieczne dla środowiska, niech świadczy przykład żółwia czerwonolicego.

Czy w ciąży mogę mieć kontakt ze zwierzętami?
Czy w ciąży mogę mieć kontakt ze zwierzętami?

Niektórymi infekcjami można zarazić się od zwierząt, dlatego w czasie ciąży należy zachować szczególną

przeczytaj artykuł

W warunkach naturalnych żyje on w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, a także w Meksyku i na pograniczu Kanady. Eksportowany do Europy jako zwierzę domowe, a później wypuszczany na wolność przez niefrasobliwość opiekunów, stał się gatunkiem bardzo inwazyjnym. Stanowi poważne zagrożenie dla lokalnych gatunków żółwi i ekosystemu.

3. Żółw wodno-lądowy. Jak dbać?

Jeśli podejmiemy już decyzję o zakupie żółwia, musimy zadbać o jego miejsce do życia. Tego rodzaju gatunki żyją zarówno w wodzie, jak i na lądzie, a zatem potrzebują obu tych terenów. Muszą mieć gdzie pływać, ale też chcą mieć miejsce do wygrzewania się.

A zatem samo terrarium dla żółwia nie wystarczy. Potrzeba kupić akwaterrarium, najlepiej szklane o pojemności blisko 1000 l, bez pokrywy. Bardzo ważny jest też wydajny filtr (żółwie nie należą do czystych zwierząt).

Żółwie wodno-lądowe odżywiają się krewetkami i małżami. Można też serwować im pokarm żywy (dżdżownice, larwy).

4. Ile żyje żółw domowy?

Małe zwierzęta domowe, np. chomiki, najczęściej nie żyją długo. Ich przeciwieństwem są żółwie, które mogą być z nami nawet kilkanaście lat! Żółw grecki może świętować nawet setne urodziny.

To bardzo ważna informacja dla osób, które chcą kupić żółwie do akwarium i trzymać je w domowym zaciszu. Ich zakup to zobowiązanie na lata, z którym trzeba się liczyć. Warto porozmawiać na ten temat z dzieckiem, zwłaszcza jeśli to ono nalega, by kupić gada.

Małe zwierzęta domowe. Kupuj z głową!
Małe zwierzęta domowe. Kupuj z głową!

Małe zwierzęta domowe, takie jak króliki, chomiki czy świniki morskie, cieszą się dużą popularnością.

przeczytaj artykuł

5. Żółw wodno-lądowy – cena

By kupić żółwia wybierzcie się do sklepu zoologicznego specjalizującego się w handlu gadami. Osoby w nich pracujące mają najczęściej bardzo dobrą wiedzę na temat żółwi i podpowiedzą, jaki gatunek gada wybrać i jak się nim opiekować.

Żółwie najpopularniejszego gatunku kupimy już za 40-50 zł. Jeśli jednak interesują nas żółwie greckie i stepowe, to musimy się liczyć z wyższym wydatkiem (rzędu 500-600 zł). Niekiedy zdarza się też możliwość adopcji zwierzęcia, wówczas znacząco zminimalizujemy koszty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze