7 z 8Wrodzone znamiona barwnikowe
Występują w kolorach od jasnobrązowego do prawie czarnego, zdarza się, że są pokryte włosami. Popularnie nazywamy je pieprzykami. Małe zdarzają się dość często, duże natomiast rzadko, jednak to właśnie duże zmiany tego typu mogą być złośliwe. Dlatego w przypadku większych zmian zaleca się ich chirurgiczne usuwanie. Podobnie robi się w przypadku zmian drobnych, jeśli z jakiegoś powodu budzą niepokój lekarza.
Wskazówki ogólne
Należy zawsze niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza, jeżeli zmiana na skórze: - szybko się powiększa, - krwawi bądź sączy się z niej inna wydzielina, - tworzy się na niej ranka, - boli, - zmienia kolor, - znajduje się w okolicy ciała narażonej na nieustanne drażnienie, - występuje w miejscu trudnym do pielęgnacji, - pojawia się nagle i towarzyszą jej inne dolegliwości, np. gorączka, wymioty.
Kiedy konieczna jest operacja? W pewnych sytuacjach konieczne jest operacyjne leczenie znamion. Dzieje się tak, jeśli umiejscowienie znamienia jest zagrożeniem dla zdrowia, np. występuje na powiece i zaburza widzenie.
Zobacz też: Miłość to nie tylko spacery po plaży i wspólne oglądanie zachodów słońca. Ta fotka stała się viralem