Zmiany w zasiłkach i dodatkach na dzieci

1 listopada wchodzą w życie nowe stawki zasiłków dla rodziców oraz dodatków do nich.  Sprawdź, kto zyska, a kto straci na zmianach.

Podstawą przyznania zasiłku z  pomocy społecznej jest kryterium dochodowe. Obecnie zapomoga przysługuje tym rodzinom, w których dochód miesięczny w przeliczeniu na jednego jej członka nie przekracza 574 zł lub 664 zł - jeśli któreś z dzieci jest niepełnosprawne.

Od listopada nastąpi wzrost progów uprawniających rodziców do korzystania z pomocy finansowej o kwotę 100 złotych. Będzie zatem wynosić kolejno 674 oraz 764 złote. Wzrosną także sumy zasiłków oraz niektórych dodatków.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Aktualnie zasiłek na dziecko, które nie ukończyło jeszcze 5. roku życia, wynosi 77 złotych. Od listopada kwota wzrośnie do 89 złotych. W przypadku świadczenia pobieranego na dziecko pomiędzy 5. a 18. rokiem życia suma także zwiększy się o 12 złotych – ze 106 do 118 złotych. Taka sama zmiana będzie mieć miejsce w przypadku potomka, który osiągnął wiek pełnoletni, ale nie ma więcej niż 24 lata. Zasiłek wzrośnie ze 115 do 129 złotych miesięcznie.

W najbliższym czasie planowana jest także zmiana kwoty czterech z siedmiu dodatków do zasiłku.

Dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka od listopada będzie wynosił 185 lub 370 zł (w sytuacji, kiedy w rodzinie znajduje się większa liczba niepełnoletnich dzieci), czyli kolejno o 15 i 30 złotych więcej niż miało to miejsce do tej pory. W dalszym ciągu możliwe będzie zwiększenie kwoty zasiłku o 80 złotych z tytułu posiadania potomka niepełnosprawnego (bądź o 160 złotych, jeśli dysfunkcja dotyczy więcej niż jednego potomka).

90, a nie jak dotychczas 80 złotych dostaną rodziny wielodzietne. Kolejna zmiana dotyczy dodatku związanego z rehabilitacją i kształceniem niepełnosprawnego dziecka. Do tej pory wynosił on 60 złotych dla malucha przed 5. rokiem życia lub 80 złotych dla osoby przed 24 urodzinami. Teraz obydwie sumy będą wyższe o 20 złotych, a więc wyniosą kolejno 80 i 100 złotych.

Ostatnia z podwyżek dotyczy dodatku wypłacanego rodzicom dzieci, które uczą się poza miejscem zamieszkania. W przypadku, kiedy będą one dojeżdżać do innej miejscowości, kwota wzrośnie z 50 do 63 złotych. Jeśli natomiast zdecydują się na przeniesienie, rodzic otrzyma nie 90, a 105 złotych.

Dobrą wiadomością jest ponadto fakt, że zarówno zasiłki, jak i dodatki będą powiększane w kolejnych okresach zasiłkowych, które rozpoczynają się 1 listopada 2016 roku oraz 1 listopada 2017 roku.

Nie przewiduje się natomiast zmian kwot pozostałych dodatków, które przez trzy kolejne okresy zasiłkowe będą wynosić:

1000 złotych – jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka,

400 złotych/miesiąc – dodatek na opiekę nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego,

100 złotych – dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.