Trwa ładowanie...

Zmiany w zasiłkach i dodatkach na dzieci

1 listopada wchodzą w życie nowe stawki zasiłków dla rodziców oraz dodatków do nich.  Sprawdź, kto zyska, a kto straci na zmianach.

Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

Podstawą przyznania zasiłku z  pomocy społecznej jest kryterium dochodowe. Obecnie zapomoga przysługuje tym rodzinom, w których dochód miesięczny w przeliczeniu na jednego jej członka nie przekracza 574 zł lub 664 zł - jeśli któreś z dzieci jest niepełnosprawne.

Od listopada nastąpi wzrost progów uprawniających rodziców do korzystania z pomocy finansowej o kwotę 100 złotych. Będzie zatem wynosić kolejno 674 oraz 764 złote. Wzrosną także sumy zasiłków oraz niektórych dodatków.

Aktualnie zasiłek na dziecko, które nie ukończyło jeszcze 5. roku życia, wynosi 77 złotych. Od listopada kwota wzrośnie do 89 złotych. W przypadku świadczenia pobieranego na dziecko pomiędzy 5. a 18. rokiem życia suma także zwiększy się o 12 złotych – ze 106 do 118 złotych. Taka sama zmiana będzie mieć miejsce w przypadku potomka, który osiągnął wiek pełnoletni, ale nie ma więcej niż 24 lata. Zasiłek wzrośnie ze 115 do 129 złotych miesięcznie.

W najbliższym czasie planowana jest także zmiana kwoty czterech z siedmiu dodatków do zasiłku.

Dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka od listopada będzie wynosił 185 lub 370 zł (w sytuacji, kiedy w rodzinie znajduje się większa liczba niepełnoletnich dzieci), czyli kolejno o 15 i 30 złotych więcej niż miało to miejsce do tej pory. W dalszym ciągu możliwe będzie zwiększenie kwoty zasiłku o 80 złotych z tytułu posiadania potomka niepełnosprawnego (bądź o 160 złotych, jeśli dysfunkcja dotyczy więcej niż jednego potomka).

90, a nie jak dotychczas 80 złotych dostaną rodziny wielodzietne. Kolejna zmiana dotyczy dodatku związanego z rehabilitacją i kształceniem niepełnosprawnego dziecka. Do tej pory wynosił on 60 złotych dla malucha przed 5. rokiem życia lub 80 złotych dla osoby przed 24 urodzinami. Teraz obydwie sumy będą wyższe o 20 złotych, a więc wyniosą kolejno 80 i 100 złotych.

Ostatnia z podwyżek dotyczy dodatku wypłacanego rodzicom dzieci, które uczą się poza miejscem zamieszkania. W przypadku, kiedy będą one dojeżdżać do innej miejscowości, kwota wzrośnie z 50 do 63 złotych. Jeśli natomiast zdecydują się na przeniesienie, rodzic otrzyma nie 90, a 105 złotych.

Dobrą wiadomością jest ponadto fakt, że zarówno zasiłki, jak i dodatki będą powiększane w kolejnych okresach zasiłkowych, które rozpoczynają się 1 listopada 2016 roku oraz 1 listopada 2017 roku.

Nie przewiduje się natomiast zmian kwot pozostałych dodatków, które przez trzy kolejne okresy zasiłkowe będą wynosić:

1000 złotych – jednorazowy dodatek z tytułu urodzenia dziecka,

400 złotych/miesiąc – dodatek na opiekę nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego,

100 złotych – dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.