Zmiany w przyznawaniu świadczeń dla rodzin niepełnosprawnych dzieci

10 lutego, we wtorek wiceminister pracy, Elżbieta Seredyn zapoznała w imieniu resortu opiekunów niepełnosprawnych dzieci z propozycjami nowego systemu wsparcia. Niestety wymienione kwoty nie wzbudziły entuzjazmu rodzin.

1. Jakie zmiany?

Propozycje są na razie szkicem projektu, który jeszcze nie przybrał formy ustawy. Są natomiast sygnalizowane a miałyby wejść w życie w lipcu tego roku. Chodzi tutaj o zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna, który rezygnuje z pracy na rzecz opieki nad chorym dzieckiem. Samo przyznanie zależałoby od kryterium, jakie stanowi dochód (1000 zł). Natomiast wysokość świadczenia zależna byłaby od wieku niepełnosprawnego. Opiekunom dzieci do 18. roku życia w 2015 roku przysługiwałoby świadczenie w wysokości 1200 zł netto a w 2016 roku 1300 zł. W przypadku osób uczących się ta granica wieku przesuwałaby się również do 25. roku życia. Po jego ukończeniu (18 lub 25 lat) kwota byłaby redukowana do poziomu 800 zł.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

2. Czy zmiany dotyczą wszystkich?

W wypadku dzieci, które już uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, te zmiany by ich nie obejmowały. Mają one dalej otrzymywać świadczenia na dotychczasowych zasadach (czyli bez kryterium dochodowego oraz bez obniżenia wysokości świadczenia po osiągnięciu przez dziecko określonego wieku).

Wiceminister przyznała również, że te propozycje nie spotkały się z pozytywnym odbiorem ze względu na inne traktowanie nowych osób w systemie. Niesatysfakcjonująca jest również przyznana kwota. Zaznacza jednak, że gdy tekst ustawy znajdzie się na stronie resortu, możliwy będzie proces konsultacji oraz zgłaszanie doń wszelkich uwag.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!