Trwa ładowanie...

Zmiany w edukacji, które wprowadza MEN

 Katarzyna Krupka
13.09.2016 14:27
Zmiany w edukacji, które wprowadza MEN
Zmiany w edukacji, które wprowadza MEN (Zdjęcie dzieci / Shutterstock)

Minister Anna Zalewska poinformowała o planowanych zmianach w systemie edukacji narodowej. Znalazły się wśród nich m.in. obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego, a także nowelizacja Karty Nauczyciela.

Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola?
Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola? [7 zdjęć]

W przedszkolu infekcje, wirusy i choroby zakaźne rozprzestrzeniają się z wyjątkową łatwością. Takie

zobacz galerię

1. Nowelizacja Karty Nauczyciela

Minister Edukacji Narodowej na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przedstawiła rządowi nie tylko zmiany wprowadzone w systemie oświaty w 2015 roku, ale także szczegółowy harmonogram ich wdrażania.

Wśród zmian znalazła się nowelizacja Karty Nauczyciela, która przewiduje m.in. zniesienie od dnia 1 września 2016 r. obowiązku realizacji w dotychczasowej formule zajęć opieki świetlicowej lub zajęć w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły oraz wprowadzenie centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Projekt został 8 stycznia 2016 r. skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Planowany termin przyjęcia nowelizacji przez Radę Ministrów to 16 lutego 2016 r. MEN zaprojektowało także przepis ułatwiający planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielowi, któremu przyznano tytuł honorowego profesora oświaty.

2. Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Do najważniejszych zmian w systemie oświaty, które – jak zapowiedziała minister Zalewska – trafią do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych należy rezygnacja od 2017 r. ze sprawdzianu szóstoklasistów oraz uregulowanie możliwości odwoływania się od wyników matur.

Jak poinformowała szefowa MEN, zmiany będą dotyczyć również procedur zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych do danego języka obcego, innych niż zakupione ze środków dotacji celowej w poprzednich latach i będących na wyposażeniu biblioteki szkolnej.

W 2016 r. nastąpi również analiza podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego. – W karierze szkolnej dziecka bardzo ważne jest to, w jaki sposób będzie ono przygotowane do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Dlatego też w najbliższych miesiącach nastąpi zmiana podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla dzieci 6-letnich – poinformowała Minister Edukacji Narodowej.

Analiza rozpocznie się już w lutym i będzie prowadzona przy współudziale ok. 1100 ekspertów. Zakończy ją debata, która odbędzie się w czerwcu. Głównymi kwestiami, które zostaną podczas niej poruszone, będą ustrój szkolny, system szkolny, finansowanie oświaty, rozwiązania dotyczące uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rola nauczyciela oraz rola jednostek samorządu terytorialnego w systemie oświaty.

– System oświaty stał się obiektem krytyki. Ze sposobu edukowania dzieci i młodzieży niezadowoleni są w zasadzie wszyscy: rodzice, uczniowie, nauczyciele, organy prowadzące szkoły. Zmiany jako wynik debaty stają się więc oczekiwane i mogą uzyskać poparcie społeczne – można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze