Zmiany w edukacji, które wprowadza MEN

Minister Anna Zalewska poinformowała o planowanych zmianach w systemie edukacji narodowej. Znalazły się wśród nich m.in. obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego, a także nowelizacja Karty Nauczyciela.

Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola?
Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola? [7 zdjęć]

W przedszkolu infekcje, wirusy i choroby zakaźne rozprzestrzeniają się z wyjątkową łatwością. Takie miejsca...

zobacz galerię

1. Nowelizacja Karty Nauczyciela

Minister Edukacji Narodowej na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów przedstawiła rządowi nie tylko zmiany wprowadzone w systemie oświaty w 2015 roku, ale także szczegółowy harmonogram ich wdrażania.

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Wśród zmian znalazła się nowelizacja Karty Nauczyciela, która przewiduje m.in. zniesienie od dnia 1 września 2016 r. obowiązku realizacji w dotychczasowej formule zajęć opieki świetlicowej lub zajęć w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły oraz wprowadzenie centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych.

Projekt został 8 stycznia 2016 r. skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Planowany termin przyjęcia nowelizacji przez Radę Ministrów to 16 lutego 2016 r. MEN zaprojektowało także przepis ułatwiający planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielowi, któremu przyznano tytuł honorowego profesora oświaty.

2. Zmiany w ustawie o systemie oświaty

Do najważniejszych zmian w systemie oświaty, które – jak zapowiedziała minister Zalewska – trafią do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych należy rezygnacja od 2017 r. ze sprawdzianu szóstoklasistów oraz uregulowanie możliwości odwoływania się od wyników matur.

Zmiany w edukacji, które wprowadza MEN
Zmiany w edukacji, które wprowadza MEN (Zdjęcie dzieci / Shutterstock)

Jak poinformowała szefowa MEN, zmiany będą dotyczyć również procedur zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych do danego języka obcego, innych niż zakupione ze środków dotacji celowej w poprzednich latach i będących na wyposażeniu biblioteki szkolnej.

W 2016 r. nastąpi również analiza podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego. – W karierze szkolnej dziecka bardzo ważne jest to, w jaki sposób będzie ono przygotowane do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Dlatego też w najbliższych miesiącach nastąpi zmiana podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla dzieci 6-letnich – poinformowała Minister Edukacji Narodowej.

Analiza rozpocznie się już w lutym i będzie prowadzona przy współudziale ok. 1100 ekspertów. Zakończy ją debata, która odbędzie się w czerwcu. Głównymi kwestiami, które zostaną podczas niej poruszone, będą ustrój szkolny, system szkolny, finansowanie oświaty, rozwiązania dotyczące uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rola nauczyciela oraz rola jednostek samorządu terytorialnego w systemie oświaty.

– System oświaty stał się obiektem krytyki. Ze sposobu edukowania dzieci i młodzieży niezadowoleni są w zasadzie wszyscy: rodzice, uczniowie, nauczyciele, organy prowadzące szkoły. Zmiany jako wynik debaty stają się więc oczekiwane i mogą uzyskać poparcie społeczne – można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.