Zmiany w 500+. Świadczenie w formie bezgotówkowej
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w świadczeniu 500+. Planowane zmiany będą dotyczyły obsługi programu i formy wypłacania świadczenia. Na co muszą przygotować się rodzice?
1. Program 500+
Wychowanie dziecka wiąże się z wieloma wydatkami. Dlatego też wielu rodziców chętnie korzysta z dodatkowych świadczeń opiekuńczych. Jednym z nich jest "Rodzina 500+", program finansowego wsparcia, który funkcjonuje od 1 kwietnia 2016 roku.
Do tej pory obsługą programu zajmowały się samorządy, a w celu uzyskania świadczenia trzeba złożyć wniosek. Można było tego dokonać, składając odpowiednie dokumenty w urzędzie. Z kolei wypłata pieniędzy była możliwa za pośrednictwem poczty, przekazu bankowego lub wypłaty gotówkowej.
Po 5 latach funkcjonowania 500+ Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło usprawnić działanie programu, wprowadzając niezbędne zmiany. Resort pracuje nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która reguluje funkcjonowanie świadczenia.
2. Zmiany w programie 500+
Plany Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zakładają, by wypłatą 500+ od 1 stycznia 2022 roku zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To również do ZUS-u od 1 lutego 2022 roku trzeba będzie składać wnioski na kolejny okres rozpoczynający się 1 czerwca 2022 roku. Jednak zmieni się forma składania wniosków oraz wypłat świadczenia.
Ministerstwo dąży do tego, by obsługa programu 500+ była całkowicie zdalna. Oznacza to, że wnioski o świadczenie będą jedynie składane elektronicznie, a pieniądze będą wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej.
Dalsze plany resortu rodziny zakładają odejście od corocznego obowiązku składania wniosku. Urzędnicy planują również wprowadzenie automatycznie odnawialnego świadczenia od 2023 roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl