Trwa ładowanie...

Zmiana fotelika samochodowego. Niełatwa decyzja, przed którą staje każdy rodzic

Życie dziecka od pierwszych jego chwil jest niezwykłą przygodą. Zarówno dla malucha, jak i dla ciebie – jego rodzica. Ważne jest jednak, aby była to przygoda bezpieczna, a to, czy taka właśnie będzie, zależy w dużej mierze od dokonywania właściwych wyborów.

1. Kiedy zmienić fotelik na większy?

Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego obowiązującymi w Polsce, do osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu rodzic ma obowiązek przewozić je w foteliku samochodowym. Niezależnie od wieku. Ale wybór fotelika zależy nie tylko od wzrostu dziecka.

Ogromne znaczenia ma również jego waga i wiek. Należy pamiętać, że małe dziecko nie będzie całkowicie bezpieczne w foteliku, który według producenta jest przeznaczony dla cięższych dzieci i odwrotnie. Nie wolno zatem bagatelizować faktu, że twój skarb się rozwija i wyrósł ze swojego poprzedniego fotelika.

Foteliki samochodowe zapewnią maksymalny komfort i ochronę tylko wtedy, gdy są dostosowane do fizjologii danego wieku – wzrostu i wagi dziecka.

Kiedy zatem należy wymienić fotelik samochodowy na kolejny? Lepiej później niż zbyt wcześnie. Są jednak trzy przesłanki, które bezwzględnie dają ci znać, że to najwyższy czas na zakup nowego modelu. Po pierwsze, gdy czubek głowy dziecka wystaje ponad obrys fotela. Po drugie, gdy nie możesz już poprawnie zapiąć pasów oraz wtedy, gdy dziecko przekroczyło wagę odpowiednią dla danego fotelika.

Foteliki z grupy 1 są przeznaczone dla dzieci o wadze od 9 kg do 18 kg, choć są i takie (grupa 1/2), gdzie tę górną granicę przesunięto do 25 kg (ok. 6 lat). W grupie 1/2/3 znaleźć można foteliki, które zaprojektowane zostały dla dzieci o wadze od 9 kg do 36 kg. Najmłodsi mogą w nich podróżować do 12. roku życia. Natomiast produkty z grupy 2/3 to fotele przeznaczone dla starszaków (od ok. 3,5 do 12 lat).

2. Jakość potwierdzona w testach

Przy wyborze fotelika samochodowego liczy się każdy szczegół. Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, ochrona przed uderzeniami bocznymi oraz obszaru brzusznego, system ISOFIX czy materiały, z których produkt został wykonany.

Rodzic, który staje przed koniecznością kupna następnego fotelika dla swojego dziecka, powinien wziąć również pod uwagę informacje o tym, czy produkt przeszedł testy zderzeniowe oraz jakie uzyskał w nich noty – to niezwykle ważne kryterium, którym warto kierować się podczas wyboru kolejnego fotelika samochodowego. A które testy są najlepszą rekomendacją?

Co roku w maju oraz październiku ADAC (niemiecki automobilklub zrzeszający ponad 17 milionów członków) oraz Stiftung Warentest (najbardziej opiniotwórcza, niezależna organizacja konsumencka w Niemczech) publikują największy w Europie test fotelików samochodowych dla dzieci.

Według najnowszych wyników opublikowanych w maju br. fotelik samochodowy KIDFIX III M został zwycięzcą testu w kategorii fotelików samochodowych 15–36 kg, a ADVANSAFIX IV R zwycięzcą testu w kategorii fotelików 9–36. Obydwaj zwycięzcy to modele firmy Britax Römer, która od lat jest czołowym producentem fotelików samochodowych na rynku.

KIDFIX III M to fotelik stylowy i wygodny, który należy do popularnej i cenionej przez rodziców linii KIDFIX. W nowym modelu producent zadbał o to, by powiększyć miejsce do siedzenia. Dłuższa przestrzeń do siedzenia oraz poszerzone oparcie w kształcie litery V dają dodatkowy komfort małym i wyższym dzieciom, nawet podczas długich wakacyjnych podróży. Zarówno zagłówek, jak i oparcie mogą być regulowane.

Ergonomiczny design to jednak nie wszystko. Fotelik został wyposażony w system bezpieczeństwa SecureGuard, który utrzymuje dolny pas w optymalnej pozycji na kościach miednicy. Producent zadbał też o to, by fotelik posiadał zaawansowaną ochronę w przypadku zderzeń bocznych – SICT. To wszystko w połączeniu z dużymi skrzydłami bocznymi zapewnia dziecku maksymalną ochronę i pewność, że dzieci w wieku od 3,5 do 12 lat podróżują bezpiecznie i wygodnie. Warto też wspomnieć o zdejmowanym pokrowcu, który można prać w pralce, co stanowi dodatkowy atut w przypadku codziennego używania fotelika.

ADVANSAFIX IV R został zaprojektowany z myślą o dzieciach ważących od 9 do 36 kg. Dzięki funkcji FLIP&GROW pozwala na szybką i prostą zmianę zintegrowanych 5-punktowych pasów bezpieczeństwa na 3-punktowe, kiedy dziecko osiągnie 15 kg, maksymalnie do 18 kg. System bezpieczeństwa SecureGuard, regulowany SICT oraz zagłówek w kształcie litery V zapewniają maksymalną ochronę w przypadku zderzeń bocznych.

Górny pas mocujący Top Tether minimalizuje obroty fotelika, redukując tym samym ryzyko obrażeń głowy i szyi w przypadku kolizji, podobnie jak opatentowany system Pivot Link firmy Britax Römer, który najpierw kieruje siły w dół – do fotelika, a następnie do przodu, bardziej delikatnie. Dodatkowo dzięki systemowi EasyRecline fotelik pozwala na regulację do trzech wygodnych dla dziecka pozycji.

3. Czy to już wszystko?

Wielu rodziców, przede wszystkim ze względów finansowych, zastanawia się, czy zakup używanego fotelika samochodowego dla dziecka będzie dobrym rozwiązaniem. I chociaż foteliki samochodowe nie mają oficjalnej daty ważności, to zakup używanego fotelika zawsze będzie stanowił ogromne ryzyko. Nie zawsze będziemy mogli poznać całą "historię" fotelika. Te, które brały udział w wypadkach czy kolizjach samochodowych, mogą mieć ukryte wady, przez co nie zapewnią naszemu dziecku bezpieczeństwa w taki sposób, jak zrobią to foteliki nowe – będące z nim od samego początku użytkowania.

I to, o czym wielu rodziców zapomina. Upewnij się, że fotelik, który chcesz kupić, jest kompatybilny z twoim samochodem. Britax Römer na swojej stronie zapewnia wszystkim zatroskanym rodzicom narzędzie FIT FINDER®. Dzięki niemu upewnisz się, czy fotelik jest kompatybilny z twoim samochodem. Zawsze też warto wybrać się do profesjonalnego sklepu z fotelikami samochodowymi, aby skorzystać z porad wyszkolonych sprzedawców, którzy pomogą dobrać odpowiedni fotelik dla naszego dziecka.

Materiał powstał we współpracy z marką Britax Römer

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.