Trwa ładowanie...

Zimą pijemy więcej alkoholu. Naukowcy wyjaśniają, dlaczego

Avatar placeholder
26.11.2018 14:28
Zimą pijemy więcej alkoholu. Naukowcy wyjaśniają, dlaczego
Zimą pijemy więcej alkoholu. Naukowcy wyjaśniają, dlaczego (123rf.com)

Jesienią i zimą część z nas częściej sięga po wysokoprocentowe napoje. Długie wieczory umila nam wino czy grzane piwo. Naukowcy wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje.

1. Na rozgrzanie

Eksperci z Pittsburgh Liver Research Centre badali związek między porą roku a częstością spożywania alkoholu. Okazuje się, że zimowe miesiące sprawiają, że częściej sięgamy po alkohol. Powodem jest spadek temperatury i ograniczony dostęp do światła słonecznego.

Według naukowców to, że w okresie od września do lutego częściej sięgamy po napoje wysokoprocentowe, to całkiem normalna rzecz. Alkohol rozluźnia naczynia krwionośne i zwiększa przepływ ciepłej krwi. Jednym słowem - alkohol nas rozgrzewa. Zimowe wieczory, często kojarzą nam się z kocem, książką lub serialem i kubkiem grzanego wina.

2. Na podniesienie nastroju

Krótkie dni, długie wieczory, niska temperatura i ograniczony dostęp do światła słonecznego wpływają negatywnie na nasz nastrój i wiążą się z większym wskaźnikiem występowania depresji. Sięgając po alkohol w zimie chcemy się rozluźnić i odprężyć, a także poprawić sobie nastrój. Naukowcy ostrzegają jednak, że to nie jest najlepsza metoda.

3. Ryzyko nadużywania alkoholu

Zobacz film: "Uważaj, co pijesz. Mało znane skutki picia alkoholu"

Zimowe wieczory sprzyjają sięganiu po alkohol. Warto jednak być ostrożnym, ponieważ od alkoholu łatwo się uzależnić, a to niesie za sobą konsekwencje zdrowotne. Alkohol upośledza działanie układu nerwowego, krążeniowego, pokarmowego i oddechowego. Wpływa niekorzystnie na działanie serca, mózgu, wątroby i nerek.

Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do powstawania zmian nowotworowych. Naukowcy od dawna przekonują, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu i najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie jego spożycia lub całkowite odstawienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze