Trwa ładowanie...

Zdjęcia matki i syna robia furorę w sieci. Oboje cierpią na dziedziczną przypadłość

Avatar placeholder
16.09.2022 16:52
Kobieta i jej synek mają białe pasma włosów nad czołem
Kobieta i jej synek mają białe pasma włosów nad czołem (Instagram)

W sieci furorę robią zdjęcia Fatimy Gomes z Brazylii i jej syna, których charakterystyczną cechą są białe pasma włosów nad czołem. Wyjątkowy wygląd zawdzięczają wystąpieniu poliosis. Zarówno mama, jak i jej syn wyglądają tak od urodzenia.

Poliosis występuje w rodzinie Fatimy od pokoleń
Poliosis występuje w rodzinie Fatimy od pokoleń (Instagram)

1. Miała kompleksy z powodu odmiennego wyglądu

Poliosis, czyli polioza spowodowana jest spadkiem lub brakiem melaniny we włosach, brwiach, rzęsach lub innych owłosionych obszarach ciała. Przypadłość ta potocznie nazywana jest “białą grzywką”, ponieważ występuje najczęściej we włosach bezpośrednio nad czołem. Czy jest niebezpieczna?

Gomes twierdzi, że jej niecodzienna uroda była kiedyś jej ogromnym kompleksem.

"Taka się urodziłam. O ile wiem, moja prababcia, babcia, moja matka, niektórzy z moich braci, mój syn i ja mamy to, więc to jest dziedziczne. Ale akceptacja samej siebie była długim procesem. Do 24. roku życia było to bardzo skomplikowane, nie akceptowałam tego, więc farbowałam włosy co 15 dni" - opowiada kobieta.

Dziś niecodzienny kolor części włosów jest dla Fatimy atutem, który umożliwił jej zyskanie popularności w internecie. Kobieta podkreśla, że musiała dorosnąć i dojrzeć, oraz poznać odpowiednich ludzi, by zaakceptować swój wygląd i zrozumieć, że piękno tkwi w wyjątkowości.

2. Co powoduje poliosis?

Poliosis może występować od urodzenia lub pojawić się na każdym etapie życia. Może być dziedziczone lub wystąpić w wyniku chorób. To rzadkie schorzenie przeważnie dotyczy okolicy czoła i charakteryzuje się białymi lub jasnymi pasmami włosów w obszarze, w którym brakuje barwnika, jakim jest melanina.

Nie są znane przyczyny tej przypadłości i mechanizmy, które powodują poliosis. Wiadomo jednak, że brak melaniny w określonym obszarze ciała nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Lekarze jednak zwracają uwagę na to, że poliosis może występować jako objaw chorobowy. W takim przypadku powinniśmy udać się do lekarza, by to sprawdzić.

3. O jakich chorobach może świadczyć?

Poliosis może towarzyszyć chorobom autoimmunologicznym takim jak stwardnienie guzowate, czy bielactwo. Jest również objawem zespołu Waardenburga typu II, a czasem pojawia się podczas odrastania włosów przy łysieniu plackowatym.

Niedobór melaniny przy mieszkach włosowych może świadczyć o stanach zapalnych lub być wynikiem chorób takich jak zespół Alezzandriego, lub Vogta-Koyanagiego-Harady. Dlatego, jeśli poliosis się pojawi, powinniśmy udać się do lekarza, by sprawdzić, czy nie jest wynikiem zmian chorobowych w organizmie.

Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze