Zbadali dzieci, których mamy paliły marihuanę. Alarmujące wnioski
Palisz marihuanę w ciąży? Możesz poważnie zaszkodzić swojemu dziecku. Udowodnili to badacze z Ohio w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy przebadali w tym celu 250 pięciolatków, których mamy nie stroniły w ciąży od palenia konopi.
1. Więcej agresji, gorsze myślenie
Naukowcy przebadali grupę 250 dzieci, wykazując, że maluchy, których matki paliły konopie w ciąży, jako pięciolatki były bardziej agresywne i miały gorsze wyniki w testach oceniających umiejętności myślenia, kontrolę impulsów, uwagę i planowanie w porównaniu do rówieśników, których matki nie paliły w ciąży.
Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie JAMA Pediatrics. Zdaniem jego twórców do 7 proc. ciężarnych w USA przyznaje się do używania marihuany podczas ciąży.
- Mimo że konopie są naturalnym produktem, ich stosowanie w czasie ciąży wiąże się z wieloma zagrożeniami - powiedziała badaczka Sarah Keim z Center for Biobehavioral Health w Nationwide Children’s Hospital w Columbus w Ohio.
- Niektóre kobiety sięgają po konopie, by radzić sobie z powszechnymi dolegliwościami ciążowymi, takimi jak nudności, problemy ze snem i stres. To jednak nie jest zalecane. Ważne jest, aby skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia i znaleźć bezpieczniejsze sposoby radzenia sobie z tymi problemami w trakcie ciąży - dodała.
2. Potrzeba wsparcia dla matek
W artykule redakcyjnym opublikowanym wraz z badaniem podkreślono istotne ograniczenia badania, takie jak jego niewielka skala, ograniczenie do jednego szpitala oraz to, że osoby biorące udział w badaniu były głównie czarnoskóre i żyły w ubóstwie.
"Jednym z istotnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę w odniesieniu do rozwijającego się mózgu dziecka, jest to, że środowisko dziecka w dużej mierze zależy od opiekuna - od prenatalnych ekspozycji w macicy po środowisko po narodzinach i rodzicielstwo w okresie niemowlęcym oraz wczesnego dzieciństwa. Są to kluczowe czynniki wpływające na międzypokoleniowe skutki dla mózgu i zachowania" - podsumowali autorzy, sugerując, że matki używające konopi w czasie ciąży powinny szukać wsparcia zdrowia psychicznego i pomocy społecznej, co mogłoby przynieść ostateczne korzyści ich dzieciom.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl