Marihuana uszkadza mózg. Nastolatkowie są szczególnie zagrożeni
Badacze z Uniwersytetu z Vermont odkryli, że nawet jednorazowe zapalenie marihuany pozostawia ślady w mózgu. Najbardziej zagrożeni są młodzi.
1. Marihuana wśród nastolatków
Statystyki mówią, że eksperymentowanie z używkami jest codziennością dużej części młodzieży. Badania dla Rzeczypospolitej wykazały, że aż 71 proc. z nich próbowało marihuany. To właśnie ona, obok alkoholu, papierosów i napojów energetycznych jest najchętniej wybieraną używką.
Badacze z Uniwersytetu w Vermont przeprowadzili niedawno badania, według których nawet jednorazowe zapalenie marihuany przed 14. rokiem życia, może doprowadzić do zmian w mózgu. Co ciekawe, zmiany zaobserwowano w obszarze tego organu odpowiedzialnym za emocje.
2. Zagrożenie nastoletnich umysłów
Badania wykazały, że osoby, które przed 14. rokiem życia paliły marihuanę, miały więcej istoty szarej w strefie, w której znajdują się receptory kannabinoidowe w porównaniu z tymi, którzy nigdy jej nie próbowali.
Naukowcy zaobserwowali również zmiany w ciele migdałowym, czyli w obszarze mózgu odpowiedzialnym za emocje, a także w hipokampie, czyli strefie, która rejestruje pamięć i przestrzeń. Okazuje się więc, że używki w wieku dorastania mają poważne konsekwencje dla rozwoju organizmu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl