Trwa ładowanie...

Zauważyła dziwne bąble na twarzy niemowlęcia. Okazało się, że to opryszczka

 Maria Krasicka
19.07.2021 14:09
Zauważyła dziwne bąble na twarzy niemowlęcia. Okazało się, że to opryszczka
Zauważyła dziwne bąble na twarzy niemowlęcia. Okazało się, że to opryszczka (Facebook)

W mediach społecznościowych pojawił się post, w którym młoda mama ostrzega, by nie pozwalać innym całować swoich dzieci. Zwłaszcza jeśli chodzi o noworodki i niemowlęta, ponieważ dla nich może być to śmiertelne zagrożenie. Jej siedmiomiesięczna córka została zarażona wirusem opryszczki.

spis treści

1. Bąble na twarzy niemowlaka

Młoda mama opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym apeluje do rodziców, by nie dawali całować swoich maluchów innym osobom. Kobieta dodała również zdjęcia swojej siedmiomiesięcznej córeczki, której buzię pokrywają czerwone bąble.

"Moja córka ma siedem miesięcy i dostała opryszczki! Zgadza się, opryszczki! Kiedy młode mamy mówią ludziom, żeby nie całowali ich dzieci, ci zarzucają, że jesteśmy młode, głupie i nie mamy pojęcia o wychowaniu" – pisze wzburzona kobieta.

Zobacz film: "Niemowlę prawie umarło przez pocałunek"
Niemowlę zaraziło się opryszczką
Niemowlę zaraziło się opryszczką (Facebook)

Jak dodaje, kiedy usłyszała diagnozę od lekarza, nie chciała w to uwierzyć i postanowiła skonsultować się z innym pediatrą. Jednak po wykonaniu badań okazało się, że faktycznie jej niemowlę ma opryszczkę.

"Nie wiem, kto mógł przekazać wirusa. Nikt ze znajomych nie ma widocznych śladów, po prostu jest nosicielem.. – pisze. - Drogie mamy, nie bójcie się sprzeciwić, jeśli ktoś bliski robi coś, co wam się nie podoba, ponieważ może na tym ucierpieć dziecko. To, że dalekie ciotki nie spotkały się z takim przypadkiem, nie znaczy, że może się nie przytrafić twojemu maleństwu".

2. Wirus opryszczki u dzieci

Opryszczkę wywołuje wirus Herpes Simplex Virus typu 1 (HSV1). Nosicielem wirusa jest niemalże każdy człowiek, ale u większości pozostaje od uśpiony. Uaktywnia się jedynie w stanach obniżonej odporności organizmu.

U noworodków i niemowląt może pojawić się gorączka, brak apetytu, rozdrażnienie i charakterystyczne pęcherze na skórze. Objawy te nie powinny pozostać bez interwencji lekarskiej. Nowo narodzone dziecko może nie poradzić sobie ze zwalczeniem wirusa, a on z kolei może doprowadzić do uszkodzenia mózgu, oczu i innych organów lub nawet śmierci dziecka.

Dlatego przy widocznym zaostrzeniu objawów, często konieczna jest hospitalizacja. Opryszczkę leczy się preparatami przeciwwirusowymi. Starsze dzieci już nie są tak zagrożone, jak niemowlęta. Tu zazwyczaj wystarczające jest miejscowe leczenie maściami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze