Trwa ładowanie...

Zatorowość płucna z powodu oglądania telewizji?

 Magdalena Bury
01.01.2019 21:11
Zatorowość płucna z powodu oglądania telewizji?
Zatorowość płucna z powodu oglądania telewizji? (123rf)

Okazuje się, że spędzanie czasu przed telewizorem jest bardziej szkodliwe niż wcześniej nam się wydawało. Badania japońskich ekspertów wykazały, że może zwiększać ryzyko choroby płuc.

1. Badania ekspertów z Osaki

Eksperci z Uniwersytetu w Osace przyjrzeli się zjawisku spędzania czasu przed telewizorem. W badaniu wzięło udział ponad 86 tys. Japończyków w wieku 40-79 lat. Obserwacje trwały aż 19 lat.

Badania japońskich naukowców wykazały, że u osób, które spędzają przed telewizorem 2,5-5 godzin dziennie, ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej jest wyższe o 70 proc. niż u osób, które rzadziej oglądają telewizję.

U osób, które siedziały przed telewizorem dłużej niż pięć godzin dziennie, ryzyko zgonu z powodu zatorowości rosło aż do 150 proc.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Badacze z Japonii sprawdzili również wpływ innych czynników: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy uzależnienia od palenia papierosów. Udowodniono także, że jeżeli osoba jest otyła, ryzyko zachorowalności zwiększa się jeszcze bardziej.

Oglądanie telewizji może mieć wpływ na zatorowość płucną?
Oglądanie telewizji może mieć wpływ na zatorowość płucną? (123rf)

2. Ryzyko zgonu z powodu zatorowości płucnej

Choroba powstaje, gdy tętnica płucna blokowana jest przez skrzeplinę z żył głębokich. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych skutków żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Do zakrzepicy dochodzi najczęściej, gdy osoba przez dłuższy czas znajduje się w tym samym położeniu, np. siedzi lub leży przed telewizorem. Statystyki są alarmujące – zakrzepica jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów spowodowanych chorobami krążeniowymi. Występuje obok udaru mózgu czy zawału serca.

Symptomami zatorowości płucnej są np. bóle w klatce piersiowej oraz duszności, ale takie same objawy dają inne choroby i przed to trudno ją rozpoznać.

Z chorobą można walczyć – ważna jest profilaktyka. Badacze zalecają, by podczas oglądania telewizji, wstawać i rozciągać się. Można także wybrać się na spacer do kuchni czy napinać i rozlużniać mięśnie. Warto także dbać o odpowiednie nawilżenie organizmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze