Trwa ładowanie...

Zasiłek opiekuńczy dla dzieci na kwarantannie. ZUS wprowadza nowe zasady

Avatar placeholder
30.11.2021 16:51
Zasiłek opiekuńczy dla dzieci na kwarantannie. ZUS wprowadza nowe zasady
Zasiłek opiekuńczy dla dzieci na kwarantannie. ZUS wprowadza nowe zasady (Adobe Stock)

Wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem coraz więcej placówek przechodzi na pracę zdalną. Jednak by rodziny mogły uzyskać zasiłek opiekuńczy cała szkoła, przedszkole, czy żłobek musiały być zamknięte. To się zmieni. ZUS zaproponował zasady, które uwzględniają również zamknięcie pojedynczych grup czy klas.

spis treści

1. Zasiłek podczas kwarantanny dziecka

30 listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o nowych zasadach przyznawania zasiłku opiekuńczego. Wynikają one z wytycznych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Ubezpieczony rodzic może obecnie skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko, gdy jest ono chore albo objęte izolacją domową lub kwarantanną. Może też otrzymać zasiłek opiekuńczy, gdy musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku poniżej ośmiu lat z powodu niespodziewanego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do której chodzi dziecko.

"W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną za zamknięcie placówki należy uważać również zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej. Oznacza to, że nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, aby rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy" – przekazał PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

"Jeżeli np. w związku z wykryciem koronawirusa u ucznia zostaną zawieszone zajęcia tylko w klasie, do której uczęszcza ten uczeń, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał nie tylko rodzicom dzieci, które zostały objęte kwarantanną związaną ze stycznością z osobą zakażoną, ale także rodzicom uczniów zamkniętej klasy, którzy takiej styczności nie mieli, gdyż w tym okresie nie przebywali w szkole (np. z powodu przeziębienia, wyjazdu)" – wyjaśnił rzecznik.

Zaznaczył, że interpretacja ta dotyczy spraw niezakończonych i nowo wpływających. Dodał, że nowa interpretacja przepisów jest zgodna z kształtującą się w tym zakresie linią orzeczniczą sądów.

"Zmiana wychodzi także naprzeciw oczekiwaniom rodziców i opiekunów dzieci, które nie mogą w związku z COVID-19 korzystać z opieki w placówkach" – podkreślił rzecznik.

2. Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Zasiłek wypłacany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, mogących dziecku zapewnić opiekę.

W ciągu roku zasiłek przysługuje nie dłużej niż przez 60 dni, jeżeli rodzic opiekuje się zdrowym dzieckiem do lat ośmiu lub chorym dzieckiem do 14 lat, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku. Na dziecko powyżej 14 lat lub innego chorego członka rodziny zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Na dziecko niepełnosprawne, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło 18 lat, zasiłek przysługuje przez 30 dni.

W marcu 2020 r., w związku z epidemią COVID-19, rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach były zawieszone. Początkowo dodatkowy zasiłek był przyznany na 14 dni, jednak rząd sukcesywnie przedłużał czas jego obowiązywania. Ostatnio przysługiwał on do 25 czerwca. Na razie rząd nie zdecydował o jego wznowieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze