Trwa ładowanie...

Zapalenie skóry u niemowląt

Avatar placeholder
06.06.2017 13:16
Zapalenie skóry u niemowląt
Zapalenie skóry u niemowląt

Zapalenie skóry u niemowląt to powszechny problem. Zmiany na skórze dziecka mogą pojawić się w różnych partiach ciała. Bardzo często podrażnienia występują w okolicach narządów płciowych, dolnej części brzucha, górnej partii ud i na pośladkach. Wówczas to tak zwane pieluszkowe zapalenie skóry.

Zmiany skórne mogą wystąpić również w innych miejscach, np. na stopach. Jakie są przyczyny zapalenia skóry u niemowląt? W jaki sposób leczy się tę przypadłość?

spis treści

1. Pieluszkowe zapalenie skóry

Choroba ta pojawia się zwykle u dzieci pomiędzy pierwszym a drugim miesiącem życia. Wbrew nazwie, pieluszkowe zapalenie skóry może utrzymywać się nawet u tych dzieci, które nie noszą już pieluch. Przyczyną wystąpienia tej choroby jest zwykle długi kontakt skóry niemowlęcia z moczem lub kałem.

Zobacz film: "Pielęgnacja dziecka - to musisz wiedzieć"

Gdy pomiędzy zmianami pieluszek są zbyt długie przerwy, naturalne olejki chroniące skórę dziecka zostają usunięte. Wówczas skóra staje się zaczerwieniona, popękana i podrażniona. Gdy pojawia się zaczerwienienie i stan zapalny, skóra niemowlaka jest bardziej narażona na infekcje. W rezultacie zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji bakteryjnej lub grzybicy.

Objawy zapalenia skóry u niemowląt różnią się w zależności od przyczyny tej przypadłości. U każdego dziecka symptomy mogą być różne. Jeśli pieluszkowe zapalenie skóry jest spowodowane drożdżakami Candida, wysypka pojawia się zazwyczaj w zgięciach ud i okolicach narządów płciowych, po czym rozprzestrzenia się.

Wypryski są ciemnoczerwone i błyszczące. Dookoła nich znajdują się czerwone zmiany. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry wysypka również pojawia się w okolicach narządów płciowych, ale jest różowa. Zmiany skórne mogą wystąpić także na twarzy, skórze głowy oraz szyi. Innym rodzajem choroby jest kontaktowe pieluszkowe zapalenie skóry. Objawia się ono wysypką na pośladkach, która może pojawić się także na udach, brzuchu i talii.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry polega na utrzymywaniu okolic intymnych dziecka w suchości. Należy często zmieniać pieluchy, a podczas przewijania aplikować specjalną maść. Rodzice powinni zatroszczyć się także o profilaktykę zapalenia skóry u swoich dzieci.

Pediatrzy zalecają nakładanie niemowlętom nowoczesnych pieluszek, które szybko wchłaniają wilgoć. Jednak nawet takie pieluchy należy często zmieniać – po każdym zabrudzeniu pieluszki lub co 1-2 godziny.

2. Zapalenie skóry stóp

Zapalenie skóry na stopach niemowlaka może być spowodowane nadmiernym wysuszeniem na skutek długotrwałej kąpieli, pocenia się, dużej wilgotności powietrza lub kontaktu z agresywnymi środkami myjącymi.

Objawy zapalenia skóry mogą ograniczać się do podbicia stopy – wówczas pojawiają się żółte plamki z czerwonym podłożem, które mogą wywoływać swędzące złuszczanie skóry utrzymujące się nawet przez kilka miesięcy. Jeżeli chorobą dotknięta jest przednia część stopy, można zaobserwować czerwone swędzące łuskowate zmiany.

Gdy zapalenie skóry pojawia się na całej stopie, jej skóra jest pokryta licznymi czerwonymi grudkami. Zapalenie skóry stóp u niemowląt może powodować u nich nadwrażliwość. Niektóre dzieci dostają gorączki, a ich ciśnienie wzrasta, powodując pojawienie się śluzu w błonach komórkowych. Infekcja może rozprzestrzeniać się do nóg, wywołując fioletowe i brązowe płytki na stopach i nogach niemowlęcia.

Nawet jeśli na stopach dziecka pojawiła się niewielka i z pozoru niegroźna wysypka, nie należy jej lekceważyć, ponieważ może ona doprowadzić do zapalenia skóry stóp. Warto skonsultować się z lekarzem i smarować stopy niemowlęcia przepisaną maścią. W ciężkich postaciach lekarz może zalecić doustne przyjmowanie leków zwalczających wysuszenie skóry stóp.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze