Trwa ładowanie...

Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko śmierci niemowląt

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem naraża dzieci na większe ryzyko śmierci przed ukończeniem pierwszego roku życia. Tak wynika z badania przeprowadzonego na 8 milionach niemowląt.

Zobacz film: "Jerzy Stuhr pozywa państwo za smog. Zdumiewająca reakcja posłanki PiS Joanny Lichockiej"

Badacze wykorzystali dane z brytyjskiego Urzędu Statystycznego z lat 2001-2012 do analizy 7 944 366 żywych urodzeń i zgonów w Anglii i Walii i dane dotyczące średniego rocznego zanieczyszczenia. Podzielili kraj na 35 tys. obszarów, z których każdy miał około 1500 mieszkańców. Zespół, którym kierowała dr Sarah Kotecha, obliczył na ile zanieczyszczeń był narażony każdy obszar, zanim powiązał go ze śmiertelnością.

11 zaskakujących powodów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu
11 zaskakujących powodów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu [11 zdjęć]

Nadmierne podlewanie (podobnie jak woda wyciekająca z podstawki na podłogę lub parapet) powoduje rozwój...

zobacz galerię

Zobacz też: Smog przenika przez łożysko i "truje" nienarodzone dzieci

Okazało się, że u dzieci mieszkających na najbardziej zanieczyszczonych obszarach ryzyko śmierci w ciągu pierwszego roku życia było wyższe o 30 do 50 procent. Eksperci od dawna ostrzegali, że zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia. Naukowcy twierdzą, że mikroskopijne cząsteczki emitowane przez samochody i przemysł są wdychane do płuc i przedostają się do krwioobiegu.

- Odkryliśmy, że dwutlenek azotu, płyn zawieszony PM10 i dwutlenek azotu są powiązane ze zgonami niemowląt – powiedziała dr Kotecha. - Rozumiejąc, w jaki sposób zanieczyszczenia wpływają na dzieci, bezpośrednio lub za pośrednictwem matki, możemy zastosować odpowiednią terapię.

Jak podaje WHO co roku 12,6 mln ludzi umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia środowiska.

Zobacz też: Czy w czasie smogu można wychodzić z dzieckiem na spacer?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.