Nowe badanie: smog przenika przez łożysko i atakuje płody
Od pewnego czasu naukowcy podejrzewają, że smog może docierać do łożyska i wpływać na rozwój płodu. Potwierdza to badanie opublikowane przez Nature Communications.
1. Cząsteczki węgla w łożysku
Badacze z Uniwersytetu w Hasselt w Belgii przeanalizowali 23 łożyska z terminowych porodów. Znaleźli w nich ślady cząsteczek węgla. Najwyższy poziom zanieczyszczeń stwierdzono w łożyskach dziesięciu matek mieszkających blisko ulic, na których występował duży ruch samochodowy.
Najmniej zanieczyszczone były łożyska kobiet, które zamieszkiwały co najmniej pół kilometra od drogi. Zdaniem naukowców zanieczyszczenia najprawdopodobniej przedostały się z płuc matek. Badanie pokazało, że łożysko nie jest nieprzenikalne dla szkodliwych cząsteczek węgla.
2. Co przenika przez łożysko
Łożysko nie jest barierą szczelnie chroniącą przed szkodliwymi substancjami. Przedostają się do niego toksyny z papierosów, alkohol, narkotyki, toksyczne chemikalia.
Szkodliwe substancje mogą uszkodzić płód. O ile świadome matki są w stanie wyeliminować używki, o tyle ze smogiem ciężko jest sobie poradzić. Problem jest poważny. U dzieci matek mieszkających w zanieczyszczonym środowisku częściej występują zaburzenia rozwoju, problemy oddechowe i niska masa urodzeniowa. Częściej dochodzi też do przedwczesnego porodu. To kolejny argument za koniecznością jak najszybszego rozwiązania problemu smogowego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl