Trwa ładowanie...

Nowe badanie: smog przenika przez łożysko i atakuje płody

Od pewnego czasu naukowcy podejrzewają, że smog może docierać do łożyska i wpływać na rozwój płodu. Potwierdza to badanie opublikowane przez Nature Communications.

Zobacz film: "Jerzy Stuhr pozywa państwo za smog. Zdumiewająca reakcja posłanki PiS Joanny Lichockiej"

1. Cząsteczki węgla w łożysku

Badacze z Uniwersytetu w Hasselt w Belgii przeanalizowali 23 łożyska z terminowych porodów. Znaleźli w nich ślady cząsteczek węgla. Najwyższy poziom zanieczyszczeń stwierdzono w łożyskach dziesięciu matek mieszkających blisko ulic, na których występował duży ruch samochodowy.

Najmniej zanieczyszczone były łożyska kobiet, które zamieszkiwały co najmniej pół kilometra od drogi. Zdaniem naukowców zanieczyszczenia najprawdopodobniej przedostały się z płuc matek. Badanie pokazało, że łożysko nie jest nieprzenikalne dla szkodliwych cząsteczek węgla.

2. Co przenika przez łożysko

Łożysko nie jest barierą szczelnie chroniącą przed szkodliwymi substancjami. Przedostają się do niego toksyny z papierosów, alkohol, narkotyki, toksyczne chemikalia.

11 zaskakujących powodów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu
11 zaskakujących powodów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu [11 zdjęć]

Nadmierne podlewanie (podobnie jak woda wyciekająca z podstawki na podłogę lub parapet) powoduje rozwój...

zobacz galerię

Szkodliwe substancje mogą uszkodzić płód. O ile świadome matki są w stanie wyeliminować używki, o tyle ze smogiem ciężko jest sobie poradzić. Problem jest poważny. U dzieci matek mieszkających w zanieczyszczonym środowisku częściej występują zaburzenia rozwoju, problemy oddechowe i niska masa urodzeniowa. Częściej dochodzi też do przedwczesnego porodu. To kolejny argument za koniecznością jak najszybszego rozwiązania problemu smogowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.