Trwa ładowanie...

Zamknęli szkołę podczas rekolekcji. "Wyjścia były pilnowane"

Avatar placeholder
15.12.2023 12:33
Zamknęli szkołę podczas rekolekcji
Zamknęli szkołę podczas rekolekcji (East News)

Zgodnie z przepisami szkoła powinna zwolnić chętnych uczniowi z lekcji na czas trwania rekolekcji. W praktyce rekolekcje często odbywają się w szkolnych murach, a z ich powodu lekcje są odwoływane. Pewna szkoła postanowiła pójść o krok dalej i zamknąć uczniów w placówce na czas religijnego spotkania. Niezapisany na katechezę pełnoletni uczeń nie mógł jej opuścić.

spis treści

1. Problematyczne rekolekcje

Temat rekolekcji w szkołach od lat porusza rodziców i uczniów. Niechodzący na religię skarżą się, że z powodu rekolekcji, które dezorganizują pracę szkoły, czują się dyskryminowani.

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej głosów, że z powodu rekolekcji lekcje są odwoływane lub skracane. Uczniowie nieuczęszczający na religię muszą spędzać ten czas w świetlicy lub bibliotece szkolnej, a nauczyciele nie prowadzą swoich zajęć, tylko są delegowani do opieki nad uczniami w kościele.

Plaga odwołanych zajęć
Plaga odwołanych zajęć (Getty Images)

Kwestię organizacji rekolekcji reguluje § 10 Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z dnia 24 kwietnia 1992 r. ze zm.):

"Uczniowie uczęszczający na naukę religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej" - czytamy w rozporządzeniu.

Zatem rekolekcje nie są obowiązkowe zarówno dla uczniów, będących katolikami, jak i tych wyznających inną religię czy nieutożsamiających się z żadnym wyznaniem.

To w teorii. W praktyce często wygląda to zupełnie inaczej.

2. Zamknęli szkołę podczas rekolekcji

"Dzisiaj mój 19-letni syn nie mógł wyjść z zamkniętej szkoły, w której były rekolekcje. Od pierwszej klasy nie chodzi na religię. Pomogła dopiero interwencja wychowawcy. Katoliban szkolny w pełnej krasie" - taki wpis 27 marca opublikowała użytkowniczka Twittera.

Internauci byli w szoku, że uczeń nie mógł opuścić placówki.

Autorka wpisu w jednym z komentarzy doprecyzowała, że szkolne "wyjścia były pilnowane, żeby nikt nie uciekł". Dodała, że w sprawie musiał interweniować wychowawca, który potwierdził, że chłopak nie chodzi na religię. Dopiero wtedy uczeń mógł wyjść ze szkoły.

Dalej internautka zwróciła także uwagę na fakt, że rekolekcje w szkole organizowane były po raz pierwszy.

"Jutro już podobno idą do kościoła. Pierwszy raz była taka szopka w szkole" - napisała.

Mama 19-latka poinformowała na Twitterze, że planuje o tej sprawie porozmawiać z wychowawcą syna.

Pod postem kobiety pojawiła się lawina komentarzy. Oto niektóre z nich:

"Czy to nie kwalifikuje się jako bezprawne pozbawienie wolności?",

"Dorosły chłopak, a potraktowali jak dziecko. Co na to dyrekcja!?",

"Mój 15-letni wnuk pochwalił się, że cała klasa uciekła przez okno, jak im zamknęli drzwi",

"Coś jest na rzeczy, bo u nas w wiejskiej szkole rekolekcje w tym roku odbywały się na sali gimnastycznej. Przyjeżdżał ksiądz na miejsce. Dzieci, które nie brały udziału, miały mieć zapewnioną opiekę w innej sali. Coraz bardziej religia wchodzi do szkoły, niemalże na przymus",

Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

"Rekolekcje powinny odbywać się po południu, nie kosztem lekcji, tak jak to było kiedyś" - komentowali internauci.

3. "Coraz częściej obserwujemy przymus uczestnictwa w rekolekcjach"

Dorota Wójcik, prezeska Fundacji Wolność od Religii, walczącej z łamaniem praw osób niewierzących w przestrzeni publicznej, w rozmowie z WP Parenting niedawno zaznaczała, że potrzeby osób, które nie uczestniczą w rekolekcjach, są ignorowane. Wójcik twierdzi, że w szkołach "coraz częściej obserwujemy przymus uczestnictwa w rekolekcjach".

Lekcja religii
Lekcja religii (East News)

- Jest to również zaznaczenie ważności Kościoła i katolików w życiu społecznym i polskim systemie edukacji. To właśnie dla tej grupy zmienia się plan zajęć. Nasza Fundacja stoi na stanowisku, by rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach zostało zmienione w taki sposób, aby rekolekcje nie przerywały ciągu zajęć dydaktycznych i były organizowane w godzinach pozalekcyjnych. Również Rzecznik Praw Obywatelskich swego czasu apelował w tej sprawie - tłumaczy prezeska Fundacji Wolność od Religii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze