Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Zalecanie lekarskie: zero kasy na jedzenie w szkole

Jak wygląda pierwsza wizyta otyłego dziecka u lekarza? Na sprawdzenie stanu zdrowia, wywiad i zalecenia medycy mają coraz mniej czasu. Tymczasem otyłość to poważna choroba, która nie tylko wymaga weryfikacji diety, czy zmiany trybu życia, ale także zmiany myślenia. - Na receptach często wypisuję kilka słów skierowanych do rodziców: żadnej kasy na jedzenie w szkole – mówił na konferencji dotyczącej otyłości wśród dzieci dr hab. Paweł Matusik, pediatra i endokrynolog.

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"

1. Dziecko u lekarza

Pierwszym krokiem, jaki powinien zrobić rodzic, który stwierdzi, że jego dziecko waży za dużo, powinna być wizyta u lekarza. Ten najpierw bada dziecko: waży je i mierzy, a następnie zestawia dane ze standardem, czyli siatkami centylowymi, które przedstawiają średnie wartości wagi i wzrostu dla danego wieku dziecka.

7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością
7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością [8 zdjęć]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą...

zobacz galerię

Pediatra może też skierować na badania krwi, moczu, hormonów, zbadać ilość tanki tłuszczowej. Lekarze przeprowadzają także wywiad rodzinny w kierunku otyłości, cukrzycy czy miażdżycy. Wskazany jest kontakt z dietetykiem.

Zalecenia? - Pierwszym zaleceniem, jakie lekarz kieruje do rodziców i chorego dziecka, jest zmiana stylu życia. Rozumiemy ją jako zbilansowane żywienie i aktywność fizyczną. Staramy się nie używać sformułowania "dieta". To ma być po prostu racjonalny sposób żywienia – wylicza specjalnie dla WP parenting dr hab. Elżbieta Petriczko, pediatra i endokrynolog dziecięcy z Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

2. Jak pracować z rodzicem?

Petriczko zaznacza jednocześnie, że same zalecenia niewiele dadzą. Potrzebna jest edukacja rodziców. To na nich spoczywa obowiązek prawidłowego żywienia dziecka.

Na pracę z rodzicem wskazywał także dr hab. Paweł Matusik z Katedry i Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. - Na recepcie piszę wprost: żadnej kasy na jedzenie i picie. Jeżeli chcemy uzyskać efekt, ustalmy porządek rzeczy i komunikujmy o tym jasno – wskazuje Matusik.

Według niego, zamiast zaleceń, lekarz powinien ustalić z rodzicem zasady dotyczące spożywania słodyczy. Całkowite ograniczanie cukru nie jest tutaj dobrym pomysłem. Lepszym wyjściem będzie ustalenie, że cukierki mogą być jedzone w domu raz w tygodniu, kupują je rodzice i to oni ustalają wielkość porcji. Ważne, by tej zasady trzymali się wszyscy domownicy.

3. Zalecenia na lata

Podczas wizyty, pediatra powinien też pouczyć rodzica, że zalecenia dotyczące żywienia należy traktować w perspektywie długofalowej. - To nie są zalecenia na chwilę, ale zmiana, która ma na celu poprawę zdrowia i utrzymanie tego efektu – podkreśla Matusik.

A Elżbieta Petriczko dodaje: dziecko powinno jeść pięć posiłków dziennie, w tym trzy duże i dwa mniejsze. Należy znacznie ograniczyć produkty i dania z białej mąki, wykluczyć słodkie napoje. Rodzice powinni dążyć do przygotowywania posiłków, w tym obiadów w domu. Niestety, nie zastąpi ich niewielka suma pieniędzy, którą dziecko otrzymuje z przeznaczeniem na zakup drugiego śniadania w szkole.

Petriczko zaznacza, że takie rozwiązanie to nie jest dobry pomysł, ponieważ dzieci pieniądze wydają na chipsy, a nie kanapkę z szynką i pomidorem.

Otyłość wśród dzieci jest już epidemią.
Otyłość wśród dzieci jest już epidemią. (123RF)

Jak zatem przekonać rodzica do trwałej zmiany nawyków żywieniowych dziecka? Eksperci podkreślają, że najlepsze są proste rozwiązania. Można na przykład umówić się, że w zamian za godzinę aktywności fizycznej, kilkulatek będzie mógł spędzić tyle samo czasu przed komputerem.

W Polsce otyłe jest co piąte dziecko. Z danych wynika, że polscy uczniowie tyją najszybciej w Europie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.