Zakażenie EHEC - na czym polega?

E.coli - Escherichia coli, czyli pałeczki okrężnicy, to na ogół całkiem pożyteczne bakterie, naturalnie występujące we florze bakteryjnej jelita grubego.

Biorą udział m.in. w produkcji witamin z grupy B i K i rozkładaniu pokarmów w naszym organizmie. Niestety, niektóre szczepy, takie jak np. EHEC, wywołują poważne zakażenia, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

Polecane wideo:

Objawy zakażenia bakterią E. coli

Bytujące w jelicie bakterie E. coli mogą wywołać zakażenia, gdy znajdą się poza nim. Do najczęstszych należą:

Po zakażeniu tą bakterią dochodzi do namnażania toksyn w jelicie grubym. W ciągu 3 – 9 dni pojawiają się następujące dolegliwości:

 • wodnista biegunka trwająca około 10 dni,
 • wymioty (pojawiają się aż u 75 proc. zakażonych),
 • silne, skurczowe bóle brzucha.

Gdy w 3 – 4 dniu biegunki w kale pojawi się krew, zapowiada to ciężki przebieg choroby.

Lekarze zalecają, by nie czekać tak długo. Jeżeli biegunka z wymiotami utrzymuje się powyżej dwóch dni, przy czym towarzyszą jej bóle i zawroty głowy oraz ogólne osłabienie, należy zgłosić się niezwłocznie do specjalisty.

Szacuje się, że u ok. 10 proc. zakażonych EHEC dochodzi do krwotocznego zapalenia jelita grubego, zespołu hemolityczno – mocznicowego lub małopłytkowej plamicy zakrzepowej.

Na najcięższą postać, której towarzyszy niewydolność narządów, szczególnie narażone są dzieci poniżej 5 roku życia i dorośli po 65 roku życia. W tych przedziałach wiekowych jest również obserwowana najwyższa śmiertelność.

Drogi zakażenia bakterią E. coli

Bakteria E. coli występuje powszechnie. Zakazić można się poprzez spożywanie:

 • zakażonego mięsa, poddanego niewłaściwej obróbce, (np. niedosmażone lub surowe),

 • niepasteryzowanego mleka, jogurtów,

 • zanieczyszczonych warzyw i owoców,

 • zakażonej wody,

 • zjedzenie warzyw/owoców umytych zanieczyszczoną wodą.

Pałeczki okrężnicy przenoszą się bardzo łatwo na rękach. Trzeba o tym pamiętać, gdyż powszechnie występują w toaletach, środkach komunikacji miejskiej (na uchwytach, poręczach itp.), w centrach handlowych (np. na wózkach na zakupy), ale i na blatach orz przyborach kuchennych w naszych domach.

Do wywołania choroby wystarczy zaledwie 10 – 50 komórek. Namnażają się one bardzo szybko, w optymalnych warunkach nawet co 20 minut. To wszystko sprawia, że zarazić jest się łatwo, a zakażenia przybierają na ogół postać epidemii.

Bakteria E. coli w sprzyjających warunkach, takich jak wysoka wilgotność, niska temperatura czy zanieczyszczenia organiczne, może przetrwać nawet przez kilka miesięcy.

Czy można uniknąć zakażenia?

Choć bakteria E. coli wydaje się wysoce odporna i przystosowana do przetrwania, można ją wyeliminować z różnych powierzchni dzięki powszechnie używanym środkom dezynfekującym.

Ginie również po 20 minutach w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Do usunięcia jej z rąk wystarczy 30 sekund mycia ciepłą wodą z mydłem - po 15 sekundach ginie 90 proc., po kolejnych 15, reszta bakterii. Najskuteczniejszym sposobem unikania zakażenia jest właściwe dbanie o codzienną higienę.

 

Podstawa to:

 • Dokładne mycie rąk:
 1. po każdej wizycie w toalecie,

 2. przed przystąpieniem do przygotowania posiłku,

 3. po przygotowaniu dania, szczególnie, gdy mieliśmy kontakt z mięsem,

 4. przed jedzeniem i karmieniem dziecka,

 5. po powrocie z dworu, po podróży środkami komunikacji, po powrocie ze sklepu itp.

 • Mycie blatów kuchennych, przyborów, naczyń mających kontakt z produktami spożywczymi. Przestrzeganie podziału desek na te do surowych warzyw owoców i te do mięsa. Dokładne, długie mycie pod bieżącą ciepłą wodą warzyw i owoców. A jeżeli brak jest pewności, że zostały dokładnie oczyszczone, poddanie ich obróbce cieplnej - ugotowanie, upieczenie itp.

 • Spożywanie mięs dokładnie ugotowanych, usmażonych, upieczonych czy też grillowanych.

 • Picie przegotowanej wody. W czasie podróży  - wyłącznie wody butelkowanej. Unikać napojów z lodem, gdyż mógł on być przygotowany z zanieczyszczonej wody.

Gdy jesteśmy na wakacjach, szczególnie dbajmy o przestrzeganie powyższych zaleceń. Pilnujmy również dzieci. By ułatwić sobie dbanie o higienę, dobrze jest wyposażyć się w specjalne antybakteryjne żele, które pozwolą na dokładne oczyszczenie rąk bez wody, w dowolnym miejscu i czasie.

Na wyjazdach przydatne będą również antybakteryjne spraye, niezastąpione w toaletach, ale i do przetarcia klamek, blatów itp.

dyskusje na forum

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Zakażenie EHEC - na czym polega?
Co może niepokoić?

Rehabilitacja u dzieci

Rehabilitacja u dzieci

Na czym polega rehabilitacja dziecka? Rehabilitacja to proces medyczno-społeczny, który ma zmierzać do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych.

Bunt nastolatka

Kontakt ojca z synem

Kontakt ojca z synem

Ojciec stanowi nie tylko przykład do naśladowania, ale jest także uczy dziecko, na czym polega bycie mężczyzną. Silna i zdrowa więź między ojcem a synem to podstawa dobrych relacji w rodzinie.

Zdrowie kobiety

Na czym polega detoks herbatami?

Na czym polega detoks herbatami?

Na czym polega detoks herbatami? Herbaciany detoks nie zmusza nas do zmiany całego dotychczasowego menu. Polega on na stopniowym dodawaniu różnego (...) . Warto poznać przynajmniej kilka z nich. Oczyszczające...

Zapłodnienie in-vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

, bo nawet jeżeli naturalne zapłodnienie nie jest możliwe to istnieje rozwiązanie w postaci zapłodnienia in vitro. Na czym polega zapłodnienie in vitro (...) ? In vitro to laboratoryjna metoda sztucznego zapłodnienia....

Na czym polega cesarskie cięcie

Znieczulenie przy porodzie przez cesarskie cięcie

Znieczulenie przy porodzie przez cesarskie cięcie

Znieczulenie stosowane przy cesarskim cięciu to obecnie najczęściej znieczulenie zewnątrzoponowe i/lub podpajęczynówkowe. Znieczulenie ogólne do cesarki to dzisiaj ostateczność

Test na obecność wirusa cytomegalii

Cytomegalia - objawy

Cytomegalia - objawy

. U zdrowych osób dorosłych zakażenie CMV przebiega bezobjawowo lub daje niewielkie objawy chorobowe.

Metody ułatwiające poczęcie

Wyznaczanie dni płodnych - video

cyklu. W tym etapie dojrzałym pęcherzyk ulega pęknięciu, po czym uwalniana jest komórka jajowa, która „przesuwa" się do jajowodu i czeka na plemniki (...) . Aby wyznaczyć w miarę dokładny okres płodny kobiety, warto wypróbować metodą...

Opryszczka w ciąży

Dlaczego warto mówić o opryszczce?

jest wczesne podstawienie diagnozy. Czym grozi zakażenie płodu? Otóż efektem może być przede wszystkim jego nieprawidłowy rozwój czy nawet poronienie