Zakażenie EHEC - na czym polega?
E.coli - Escherichia coli, czyli pałeczki okrężnicy, to na ogół całkiem pożyteczne bakterie, naturalnie występujące we florze bakteryjnej jelita grubego.
Biorą udział m.in. w produkcji witamin z grupy B i K i rozkładaniu pokarmów w naszym organizmie. Niestety, niektóre szczepy, takie jak np. EHEC, wywołują poważne zakażenia, które mogą prowadzić nawet do śmierci.
1. Objawy zakażenia bakterią E. coli
Bytujące w jelicie bakterie E. coli mogą wywołać zakażenia, gdy znajdą się poza nim. Do najczęstszych należą:
- zakażenie układu moczowego,
- zapalenie opon mózgowych,
- zakażenia pooperacyjne,
- szpitalne zapalenie płuc,
- sepsa,
- zatrucia pokarmowe.
Po zakażeniu tą bakterią dochodzi do namnażania toksyn w jelicie grubym. W ciągu 3 – 9 dni pojawiają się następujące dolegliwości:
- wodnista biegunka trwająca około 10 dni,
- wymioty (pojawiają się aż u 75 proc. zakażonych),
- silne, skurczowe bóle brzucha.
Gdy w 3 – 4 dniu biegunki w kale pojawi się krew, zapowiada to ciężki przebieg choroby.
Lekarze zalecają, by nie czekać tak długo. Jeżeli biegunka z wymiotami utrzymuje się powyżej dwóch dni, przy czym towarzyszą jej bóle i zawroty głowy oraz ogólne osłabienie, należy zgłosić się niezwłocznie do specjalisty.
Szacuje się, że u ok. 10 proc. zakażonych EHEC dochodzi do krwotocznego zapalenia jelita grubego, zespołu hemolityczno – mocznicowego lub małopłytkowej plamicy zakrzepowej.
Na najcięższą postać, której towarzyszy niewydolność narządów, szczególnie narażone są dzieci poniżej 5 roku życia i dorośli po 65 roku życia. W tych przedziałach wiekowych jest również obserwowana najwyższa śmiertelność.
2. Drogi zakażenia bakterią E. coli
Bakteria E. coli występuje powszechnie. Zakazić można się poprzez spożywanie:
zakażonego mięsa, poddanego niewłaściwej obróbce, (np. niedosmażone lub surowe),
niepasteryzowanego mleka, jogurtów,
zanieczyszczonych warzyw i owoców,
zakażonej wody,
zjedzenie warzyw/owoców umytych zanieczyszczoną wodą.
Pałeczki okrężnicy przenoszą się bardzo łatwo na rękach. Trzeba o tym pamiętać, gdyż powszechnie występują w toaletach, środkach komunikacji miejskiej (na uchwytach, poręczach itp.), w centrach handlowych (np. na wózkach na zakupy), ale i na blatach orz przyborach kuchennych w naszych domach.
Do wywołania choroby wystarczy zaledwie 10 – 50 komórek. Namnażają się one bardzo szybko, w optymalnych warunkach nawet co 20 minut. To wszystko sprawia, że zarazić jest się łatwo, a zakażenia przybierają na ogół postać epidemii.
Bakteria E. coli w sprzyjających warunkach, takich jak wysoka wilgotność, niska temperatura czy zanieczyszczenia organiczne, może przetrwać nawet przez kilka miesięcy.
3. Czy można uniknąć zakażenia?
Choć bakteria E. coli wydaje się wysoce odporna i przystosowana do przetrwania, można ją wyeliminować z różnych powierzchni dzięki powszechnie używanym środkom dezynfekującym.
Ginie również po 20 minutach w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Do usunięcia jej z rąk wystarczy 30 sekund mycia ciepłą wodą z mydłem - po 15 sekundach ginie 90 proc., po kolejnych 15, reszta bakterii. Najskuteczniejszym sposobem unikania zakażenia jest właściwe dbanie o codzienną higienę.
Podstawa to:
- Dokładne mycie rąk:
po każdej wizycie w toalecie,
przed przystąpieniem do przygotowania posiłku,
po przygotowaniu dania, szczególnie, gdy mieliśmy kontakt z mięsem,
przed jedzeniem i karmieniem dziecka,
po powrocie z dworu, po podróży środkami komunikacji, po powrocie ze sklepu itp.
Mycie blatów kuchennych, przyborów, naczyń mających kontakt z produktami spożywczymi. Przestrzeganie podziału desek na te do surowych warzyw owoców i te do mięsa. Dokładne, długie mycie pod bieżącą ciepłą wodą warzyw i owoców. A jeżeli brak jest pewności, że zostały dokładnie oczyszczone, poddanie ich obróbce cieplnej - ugotowanie, upieczenie itp.
Spożywanie mięs dokładnie ugotowanych, usmażonych, upieczonych czy też grillowanych.
Picie przegotowanej wody. W czasie podróży - wyłącznie wody butelkowanej. Unikać napojów z lodem, gdyż mógł on być przygotowany z zanieczyszczonej wody.
Gdy jesteśmy na wakacjach, szczególnie dbajmy o przestrzeganie powyższych zaleceń. Pilnujmy również dzieci. By ułatwić sobie dbanie o higienę, dobrze jest wyposażyć się w specjalne antybakteryjne żele, które pozwolą na dokładne oczyszczenie rąk bez wody, w dowolnym miejscu i czasie.
Na wyjazdach przydatne będą również antybakteryjne spraye, niezastąpione w toaletach, ale i do przetarcia klamek, blatów itp.