Trwa ładowanie...

Zakazane na cmentarzu. Najpopularniejsze faux pas

Avatar placeholder
22.10.2023 18:26
Na zdjęciu cmentarz przy ulicy Francuskiej w Katowicach
Na zdjęciu cmentarz przy ulicy Francuskiej w Katowicach (East News)

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. To czas, gdy Polacy tłumnie udają się na cmentarze, by odwiedzić nieżyjących krewnych i przyjaciół. Cmentarz jest szczególnym miejscem, w którym obowiązują pewne zasady. Warto się do nich stosować, by nie popełnić żadnej gafy. Jak wygląda savoir-vivre na cmentarzu i czy zabieranie dzieci w to miejsce jest dobrym pomysłem?

spis treści

1. Cmentarny savoir-vivre

Cmentarz jest miejscem publicznym i wymaga określonego zachowania. Bardzo często odwiedzających go ludzi obowiązuje regulamin. Wszystko po to, by zachować porządek w miejscu kultu.

Choć wytyczne na każdym cmentarzu mogą się nieco różnić, można wymienić kilka ogólnych zasad, do których warto się stosować, niezależnie od tego, na jaki cmentarz się wybieramy.

  • zwierzęta na cmentarzu – czworonogi na cmentarzu nie są mile widziane. Lepiej zrezygnować z zabierania ich w to szczególne miejsce, nawet jeśli są na smyczy. Taka wizyta nie będzie komfortowa ani dla psa, ani dla tłumów na cmentarzu. Ponadto załatwienie potrzeb fizjologicznych w miejscu kultu może być problematyczne.

  • rower na cmentarzu – druga zasada dotyczy środka transportu. Rower lepiej pozostawić przed cmentarzem, w takich miejscach poruszanie się pieszo jest zdecydowanie lepszym pomysłem.

  • palenie na cmentarzu – od 15 listopada 2010 roku obowiązuje zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych, a do takich należy cmentarz. Pamiętajmy, że zasada ta dotyczy nie tylko papierosów tradycyjnych, ale również popularnych w ostatnich latach e-papierosów.

  • jedzenie na cmentarzu – bardzo często przed wejściem na cmentarz zauważyć można stragany czy stoiska z jedzeniem. Spożywanie przekąsek na cmentarzu nie jest jednak dobrym pomysłem. Jedynym wyjątkiem są małe dzieci, którym mała przekąska może pomóc w wytrzymaniu pobytu w miejscu niezbyt dla maluchów atrakcyjnym.

Zobacz film: "Sposoby na "cmentarne hieny". Z nagrobka już nie zniknie"
Cmentarz
Cmentarz (Pixabay )

2. Dzieci na cmentarzu

Na początku listopada wielu rodziców staje przed dylematem, czy zabierać na cmentarz swoje pociechy. Jak wiadomo maluchy są ruchliwe, pełne energii i nie zawsze uważne. Na cmentarzu znajduje się zaś mnóstwo ludzi i palących się zniczy. Wystarczy chwila i może dojść do nieprzyjemnej sytuacji, dlatego jeśli zdecydujemy się na zabranie dziecka ze sobą, to nie wolno spuszczać go z oczu.

Przed wyjściem trzeba mu również wytłumaczyć, że cmentarz to miejsce o szczególnym charakterze. Ludzie przychodzą się tam pomodlić i wspominać zmarłych, za którymi tęsknią. Dla wielu to moment zadumy i refleksji, więc trzeba to uszanować. W związku z tym bieganie czy krzyczenie nie powinno mieć miejsca.

Zasada ta dotyczy także dorosłych. Głośne śmiechy i rozmowy mogą przeszkadzać innym uczestnikom uroczystości. Z tego powodu lepiej zrezygnować także z telefonów komórkowych i skupić się na tym, po co tak naprawdę przyszliśmy na cmentarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze