Zakazane na cmentarzu. Najpopularniejsze faux pas
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. To czas, gdy Polacy tłumnie udają się na cmentarze, by odwiedzić nieżyjących krewnych i przyjaciół. Cmentarz jest szczególnym miejscem, w którym obowiązują pewne zasady. Warto się do nich stosować, by nie popełnić żadnej gafy. Jak wygląda savoir-vivre na cmentarzu i czy zabieranie dzieci w to miejsce jest dobrym pomysłem?
1. Cmentarny savoir-vivre
Cmentarz jest miejscem publicznym i wymaga określonego zachowania. Bardzo często odwiedzających go ludzi obowiązuje regulamin. Wszystko po to, by zachować porządek w miejscu kultu.
Choć wytyczne na każdym cmentarzu mogą się nieco różnić, można wymienić kilka ogólnych zasad, do których warto się stosować, niezależnie od tego, na jaki cmentarz się wybieramy.
zwierzęta na cmentarzu – czworonogi na cmentarzu nie są mile widziane. Lepiej zrezygnować z zabierania ich w to szczególne miejsce, nawet jeśli są na smyczy. Taka wizyta nie będzie komfortowa ani dla psa, ani dla tłumów na cmentarzu. Ponadto załatwienie potrzeb fizjologicznych w miejscu kultu może być problematyczne.
rower na cmentarzu – druga zasada dotyczy środka transportu. Rower lepiej pozostawić przed cmentarzem, w takich miejscach poruszanie się pieszo jest zdecydowanie lepszym pomysłem.
palenie na cmentarzu – od 15 listopada 2010 roku obowiązuje zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych, a do takich należy cmentarz. Pamiętajmy, że zasada ta dotyczy nie tylko papierosów tradycyjnych, ale również popularnych w ostatnich latach e-papierosów.
jedzenie na cmentarzu – bardzo często przed wejściem na cmentarz zauważyć można stragany czy stoiska z jedzeniem. Spożywanie przekąsek na cmentarzu nie jest jednak dobrym pomysłem. Jedynym wyjątkiem są małe dzieci, którym mała przekąska może pomóc w wytrzymaniu pobytu w miejscu niezbyt dla maluchów atrakcyjnym.
2. Dzieci na cmentarzu
Na początku listopada wielu rodziców staje przed dylematem, czy zabierać na cmentarz swoje pociechy. Jak wiadomo maluchy są ruchliwe, pełne energii i nie zawsze uważne. Na cmentarzu znajduje się zaś mnóstwo ludzi i palących się zniczy. Wystarczy chwila i może dojść do nieprzyjemnej sytuacji, dlatego jeśli zdecydujemy się na zabranie dziecka ze sobą, to nie wolno spuszczać go z oczu.
Przed wyjściem trzeba mu również wytłumaczyć, że cmentarz to miejsce o szczególnym charakterze. Ludzie przychodzą się tam pomodlić i wspominać zmarłych, za którymi tęsknią. Dla wielu to moment zadumy i refleksji, więc trzeba to uszanować. W związku z tym bieganie czy krzyczenie nie powinno mieć miejsca.
Zasada ta dotyczy także dorosłych. Głośne śmiechy i rozmowy mogą przeszkadzać innym uczestnikom uroczystości. Z tego powodu lepiej zrezygnować także z telefonów komórkowych i skupić się na tym, po co tak naprawdę przyszliśmy na cmentarz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl