Trwa ładowanie...

Zagrożenie dla dzieci otyłych matek

Lek. Mateusz Nawrocki
19.10.2021 22:46
Zagrożenie dla dzieci otyłych matek
Zagrożenie dla dzieci otyłych matek

Według najnowszych badań, wzrasta liczba dzieci urodzonych przez otyłe kobiety, które w dorosłym życiu mogą cierpieć na poważne problemy zdrowotne. Do tych przykrych zdarzeń zaliczamy między innymi uszkodzenia mózgu, choroby serca, udary, astmę, nowotwory, ADHD czy też autyzm.

Naukowcy biją na alarm - otyłość to błędne koło. Rodzice przekazują tendencję do nadmiernej wagi na następne pokolenie.

Cztery badania opublikowane w magazynie „Lancet Diabetes and Endocrinology” jasno mówią, że otyłość u ciężarnych może prowadzić do obumarcia płodu, niebezpiecznie wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy u matki lub dziecka i ogólnych powikłań porodu.

Jak twierdzą autorzy badania, otyłość u kobiet w wieku reprodukcyjnym jest bardzo częstym zjawiskiem i konieczne są działania, aby doprowadzić do spadku wagi ciała u kobiet jeszcze przed poczęciem. Dzieci otyłych kobiet mogą cierpieć na autyzm, ADHD i są zagrożone większym ryzykiem rozwoju nowotworu w przyszłości.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

W Wielkiej Brytanii, gdzie odsetek otyłych kobiet jest największy w Europie, blisko 20 proc. przyszłych matek jest otyłych w momencie zajścia w ciążę. Badania z 2013 roku potwierdziły, że ponad ¼ kobiet w wieku 35-45 lat była otyła. Nie lepiej rzecz ma się w Polsce, gdzie z nadwagą lub otyłością na początku ciąży w 2014 roku do czynienia miała jedna na cztery kobiety.

Otyłość to jeden z największych problemów w medycynie XXI wieku
Otyłość to jeden z największych problemów w medycynie XXI wieku (123RF)

"Globalna otyłość zyskała rozmiary pandemii" - twierdzi profesor Lesley Regan, prezes brytyjskiego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników. "Zaczyna się ona w łonie matki."

Prezes Regan zwraca również uwagę na fakt, że 25 proc. kobiet i mężczyzn w Wielkiej Brytanii jest otyłych, a blisko jedna piąta jest narażona na wystąpienie poronienia, stanu przedrzucawkowego lub ciężkiego krwawienia podczas i po porodzie.

Naukowcy zaznaczają, że globalna otyłość będzie postępować szczególnie w krajach rozwijających się. Wszystkie interakcje neuroendokrynne, metaboliczne, immunologiczne i zapalne mogą mieć wpływ na rozwijający się płód, prowadząc do jego uszkodzenia.

7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością
7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością [8 zdjęć]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą

zobacz galerię

Jak znaleźć rozwiązanie w świecie śmieciowego jedzenia i siedzącego trybu życia? Eksperci są zgodni, że należy podjąć kroki ograniczające otyłość, jednak żadne konkretne rozwiązania nie są proponowane. Oczywiście edukacja może okazać się skuteczna, ale współczesny styl życia powoduje, że otyłość stale się rozwija.

Na niekorzyść działa siedzący tryb życia, uzależnienie od samochodu, środków transportu publicznego, ciągłe przesiadywanie przed telewizorem czy komputerem. Ostatecznie wiele zależy od rodziców, którzy swoją postawą powinni dawać dzieciom dobry przykład. Pytanie tylko, czy odniosą sukces w świecie fast-food.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze