Trwa ładowanie...

Zadanie dla pierwszoklasisty? Rodzice z całego świata szukają rozwiązania

Avatar placeholder
30.10.2023 13:51
Problematyczne zadanie z matematyki
Problematyczne zadanie z matematyki (Getty Images / Facebook)

Jakiś czas temu do sieci trafiło zadanie matematyczne przeznaczone dla uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej w Singapurze. Wywołało ono niemałe emocje wśród internautów, ponieważ trudności w rozwiązaniu miały i nadal mają także osoby dorosłe. Czy uda ci się je rozwiązać?

spis treści

1. Matematyka w szkole

Od czasów starożytności matematyka. Wbrew pozorom przedmiot ten potrzebny jest nie tylko do nauki liczenia. Matematyka trenuje bowiem mózg, uczy logicznego myślenia oraz pozwala nabyć umiejętności analitycznych. Przyda się więc niezależnie od wyboru ścieżki zawodowej.

Nic więc dziwnego, że w szkołach zauważyć można nacisk na ten przedmiot. Jednocześnie zadania matematyczne mogą przysporzyć trudności. Czasem trzeba się nieźle nagłowić.

Jakie jest rozwiązanie tego zadania?
Jakie jest rozwiązanie tego zadania? (Facebook)

2. Trudne zadanie

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Do sieci regularnie trafiają zadania szkolne, które wywołują konsternację wśród rodziców. Podanie poprawnej odpowiedzi nie zawsze jest proste i tak właśnie jest w przypadku tego diagramu. Rzekomo jest on przeznaczony dla pierwszoklasistów, choć Ministerstwo Edukacji Singapuru zaprzecza. Niezależnie jednak od tego, dla jakiego rocznika stworzono to zadanie, problem z podaniem poprawnych odpowiedzi mają także dorośli.

Choć to zadanie krąży w internecie już od kilku lat, to nadal brakuje jednej i ostatecznej wersji. Być może powodem jest brak jednoznacznego polecenia. Z pewnością diagram wymaga jednak uzupełnienia, choć nie do końca wiadomo, o jakie dokładnie liczby chodzi i co autor miał na myśli.

To częsty problem w podręcznikach szkolnych. Można się tylko domyślać, że skoro zadanie dedykowane jest pierwszoklasistom, to najprawdopodobniej liczby trzeba dodawać.

3. Jedno z rozwiązań

Wielu śmiałków próbowało rozwiązać to zadanie. Jednym z nich był matematyk Gordon Burgin, który na swoim blogu umieścił je w nieco zmienionej wersji. Liczbę 2 zastąpił bowiem 20, więc w pustych polach znalazły się kolejno liczby 6, 1, 8, 9.

Idąc tym tokiem myślenia:

10 = 6 + 3 + 1

12 = 1 + 3 + 8

20 = 9 + 3 + 8

18 = 6 + 3 + 9

Czy jednak o to chodziło autorowi?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze