Trwa ładowanie...

Zadanie matematyczne dla 8-latka. Dorośli mają z nim problem

Avatar placeholder
21.02.2022 10:11
Zadanie matematyczne dla 8-latka. Dorośli mają z nim problem
Zadanie matematyczne dla 8-latka. Dorośli mają z nim problem (Getty images, Facebook)

Mogłoby się wydawać, że matematyka na poziomie podstawówki to przysłowiowa bułka z masłem. Okazuje się jednak, że nie zawsze. Ta praca domowa przerosła rodziców. Uda się wam rozwiązać zadanie?

spis treści

1. Trudne zadanie z podstawówki

Na kartach matematycznych Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego ”Nowi tropiciele’’ znalazło się zadanie, które spędza sen z powiek internautów. I tych młodszych i tych posiadających już własne potomstwo. Zadanie to praca domowa, którą musiały zająć się 8-letnie dzieci. Gdy poprosiły rodziców o pomoc, okazało się, że i oni nie znajdą odpowiedzi na pytanie postawione w zadaniu.

Zadanie matematyczne
Zadanie matematyczne (Facebook.com)
Zobacz film: "Wyprzedź Meningokoki_historia Antosia"

Praca domowa z matematyki została opublikowana na facebookowym profilu Centrum Pozytywnej Energii. Na zdjęciu widzimy cztery zegary, a na nich cztery różne godziny. Zadaniem uczniów było odczytanie tych godzin oraz wskazanie, który z zamieszczonych zegarów nie pasuje do pozostałych. I tu pojawił się problem, bo nie tylko 8-letnie dzieci nie potrafiły rozwiązać zadania. Trudności napotkali również rodzice uczniów. Pod postem na Facebooku pojawiło się mnóstwo komentarzy.

”Uważam, że nie pasuje 5:15 ponieważ pozostałe godziny na zegarach wskazują godziny następujące po sobie – jest 9, potem 10 i na końcu 11. Piąta godzina tu nie pasuje” – pisze internauta.

”Nie pasuje 10:45. To jedyna godzina, której wskazówka pokazuje minuty znajdujące się po drugiej stronie tarczy” – dodaje kolejny.

”Nie pasuje zegar numer jeden. Jedynie na nim znajduje się godzina po południu, a reszta to godziny przed południem” – pisze inny użytkownik Facebooka.

Jakie jest prawidłowe rozwiązanie zadania? Tego nie wiadomo, ponieważ w podręczniku nie ma odpowiedzi i najpewniej zadanie zostało po prostu źle skonstruowane. Autor nie wskazał też, na jaki rodzaj różnicy powinnyśmy zwrócić uwagę. Może po zobaczeniu reszty podręcznika bądź tego konkretnego tematu, stałoby się to jaśniejsze. A jak wy sądzicie?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze