Trwa ładowanie...

Zaczyna się sezon na kleszcze. Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza?

 Anna Klimczyk
03.03.2022 16:56
Zaczyna się sezon na kleszcze. Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza?
Zaczyna się sezon na kleszcze. Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza? (Getty Images)

Wiosna coraz bliżej! Wielu z nas już nie może doczekać się nadejścia ciepłych dni. Jednak ta pora roku niesie ze sobą też pewne zagrożenia. Gdy tylko temperatura przez kilka dni utrzymuje się powyżej zera, na łąkach i w lasach pojawiają się kleszcze. Co robić po ugryzieniu kleszcza? Jak go bezpiecznie usunąć? Odpowiadamy.

spis treści

1. Jak zabezpieczyć dziecko przed wyjściem do lasu?

Kleszcze to pajęczaki, które należą do podgromady roztoczy. Przyczepiają się zwykle do skóry żywiciela bezboleśnie za pomocą silnych zębów. U wielu rodziców widok tego niepozornego pajęczaka wywołuje lęk przed zakażeniem boreliozą lub odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych. Ten lęk jest niestety uzasadniony. Co możemy zrobić, aby ochronić się przed tymi chorobami?

Zaczyna się sezon na kleszcze
Zaczyna się sezon na kleszcze (Getty Images)
Zobacz film: "Rodzicie myśleli, że to ugryzienie komara. Okazło się, że dziewczynka choruje na białaczkę"

Wychodząc z dzieckiem na spacer do lasu, trzeba pamiętać, by nałożyć maluchowi nakrycie głowy oraz odzież ściśle przylegającą do ciała, najlepiej z długim rękawem, z długimi nogawkami oraz pełne buty.

Dodatkowo odzież można spryskać środkiem przeciw kleszczom. Rodzice powinni pamiętać, aby po powrocie do domu dokładnie obejrzeć ciało dziecka, zwłaszcza sprawdzić fałdy skórne, pachwiny, pępek, miejsce za małżowinami usznymi itp. Im wcześniej dokonamy przeglądu ciała, tym mniejsze ryzyko zakażenia.

2. Co robić po ugryzieniu kleszcza?

Przede wszystkim, kiedy dojdzie do ugryzienia kleszcza, nie wolno wpadać w panikę.

Jak pozbyć się kleszcza? Najlepiej użyć w tym celu pęsety. Należy go złapać jak najbliżej skóry w taki sposób, by go nie rozgnieść, a następnie zdecydowanym ruchem pociągnąć w kierunku przeciwnym do wkłucia, czyli wyciągając, lekko przekręcić szczypczyki w lewo.

Należy uważać, by w skórze dziecka nie pozostała część gębowa kleszcza. Kiedy pasożyt wpije się głęboko w skórę i zacznie żerować, czasami nie udaje się usunąć go w całości. Wówczas istnieje ryzyko, że przez aparat gębowy kleszcza może dojść do infekcji.

Rodzice muszą pamiętać o tym, że wbrew potocznym zaleceniom kleszcza nie wolno przypalać, wykręcać ani smarować żadnymi substancjami, np. benzyną albo tłuszczem. Po wyjęciu kleszcza rankę trzeba odkazić, np. wodą utlenioną albo spirytusem salicylowym.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza? Jeśli widzimy, że kleszcz zagnieździł się głęboko albo nie potrafimy sami wyjąć go ze skóry, powinniśmy udać się z dzieckiem do lekarza rodzinnego.

Przez następne kilka dni od ugryzienia kleszcza miejsce ukąszenia należy obserwować. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie wystąpił obrzęk albo rumień. Gdy po ukąszeniu u twojego dziecka pojawią się objawy grypopodobne, niezwłocznie udaj się do lekarza. Możliwe, że konieczne będzie podanie maluchowi antybiotyku, by zapobiec rozwojowi boreliozy albo odkleszczowego zapalenia mózgu.

Co robić po ugryzieniu kleszcza?
Co robić po ugryzieniu kleszcza? (Getty Images)

3. Co jest powodem dramatycznego wzrost zakażeń boreliozą?

Niektórzy twierdzą, że rozszerzanie się siedlisk kleszczy spowodowane jest zmianami klimatu. Rosnące temperatury powodują przyspieszenie cykli życiowych, potencjalnie skracając trzyletni cykl rozwojowy pajęczaka do dwóch lat. W dodatku cieplejsze zimy dają szansę kleszczom na przeżycie w siedliskach, w których kiedyś by nie przetrwały.

W Polsce kleszcze zaczynają żerować na przełomie kwietnia i maja. Pozostają aktywne aż do późnej jesieni. Szczyt zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze przypada na miesiące od maja do początku sierpnia oraz we wrześniu.

- W przypadku ukąszenia przez kleszcza istnieją dwa algorytmy postępowania. Pierwszy zaleca obserwację pacjenta i podanie mu antybiotyku w chwili, gdy na ciele pojawi się rumień. Drugi natomiast, który zresztą stosuje się coraz częściej i który rekomenduje ILADS (Międzynarodowe Stowarzyszenie Boreliozy i Chorób Towarzyszących), zakłada podanie antybiotyku profilaktycznie po ukąszeniu kleszcza - wyjaśnia dr Krzysztof Majdyło, specjalista chorób wewnętrznych, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Boreliozy i Chorób Odkleszczowych.

- Terapia trwa dwa tygodnie i jest w pełni uzasadniona. Czekanie aż pojawi się rumień, jest ryzykowne, bo po pierwsze zmiana skórna nie zawsze występuje, a po drugie może pozostać niezauważona (np. na owłosionej skórze głowy) - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze