Zaburzenia mózgowe u wcześniaków mogą rozpocząć się już w łonie matki
Jeszcze przed ich narodzeniem, wcześniaki mogą wykazywać zmiany w rozwijającym się mózgu, jak wynika z pierwszego w swoim rodzaju projektu badawczego przeprowadzonego przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych.
Według autorów, około 15 tysięcy dzieci rocznie rodzi się przedwcześnie. Przyczyny przedwczesnego porodu są różne. Często są one związane z napięciem i stresem podczas wykonywania pracy w trakcie ciąży.
Powodem może być także nieodpowiednia dieta, stosowanie używek, wady macicy, ciąża wielopłodowa, zbyt młody lub zbyt wysoki wiek kobiety, jeśli jest to ich pierwsza ciąża, przebyte choroby, czynniki genetyczne i inne.
Powodem może też być zapłodnienie in-vitro. W niektórych innych krajach, przedwczesne porody są spowodowane niskim statusem ekonomicznym i brakiem odpowiedniej opieki medycznej.
Nowe badania sugerują, że czynniki powodujące przedwczesny poród mogą również wpływać na rozwój mózgu w macicy, co prowadzi do znacznych zaburzeń neurorozwojowych dziecka, takich jak autyzm, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i porażenie mózgowe.
W badaniu wzięli udział naukowcy z Yale School of Medicine Dustin Scheinost i R. Todda Constable, którzy ściśle współpracowali z naukowcami Moriahem Thomason z Wayne State University i Roberto Romero, szefem oddziału i dyrektorem Programu Badawczego Perinatologii i Położnictwa.
Zespół badawczy zastosował metodę rezonansu magnetycznego w celu pomiaru połączeń w mózgach 32 płodów ludzkich z prawidłową anatomią mózgu, z których 14 było płodami przedwczesnymi (od 24 do 35 tygodni), jak się okazało później.
Pacjenci potwierdzali skuteczność swoich analiz stosując nowatorskie strategie funkcjonalne rezonansu magnetycznego w celu wykrycia różnic w sieciach neuronowych między badanymi grupami.
Zespół odkrył, że systemy łączności na poziomie neuronów były słabsze u płodów, które miały być urodzone przedwcześnie. Odkrycia zostały zlokalizowane w lewej półkuli mózgu.
ZOBACZ TAKŻE
"Uderzające było to, aby zobaczyć różnice w mózgu związane z przedwczesnym porodem na wiele tygodni przed urodzeniem” - powiedział Scheinost.
"U wcześniaków znane są zmiany w mózgu w regionach językowych, i byliśmy szczególnie zaskoczeni, że różnice w funkcjach płodów wykryte przez nas znajdowały się w tych samych regionach językowych" – dodaje.
Współautor Ment powiedział, że te wyniki sugerują, że u niektórych przedwcześnie urodzonych niemowląt obserwowane są zmiany w układach nerwowych jeszcze przed urodzeniem.
"Zaburzenia łączności w regionach językowych u niemowląt urodzonych długo przed terminami wymagają dalszych badań, ale ma to istotne znaczenie dla przyszłych badań dotyczących przyczyn i skutków porodu przedwczesnego" – tłumaczy profesor pediatrii i neurologii na Yale School of Medicine.
Przyszłe badania zespołu będą koncentrować się na potencjalnych przyczynach wcześniactwa, takich jak zakażenia i stany zapalne, w celu ustalenia, czy i jak te warunki wpływają na rozwój mózgu w życiu płodowym.