Trwa ładowanie...

Ząbkowanie u noworodków

Ząbkowanie to nie tylko trudny okres dla niemowląt, ale również dla rodziców. Kiedy rozpoczyna się okres ząbkowania? Jak możemy ulżyć dziecku w tym bolesnym procesie? Jak można masować obolałe dziąsła?

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

spis treści

1. Czas ząbkowania

Niektóre dzieci ząbkowanie przechodzą łagodnie. Szczególnie jest tak przy wyrzynaniu pierwszych zębów. Nieco gorzej może być przy zębach trzonowych. Wówczas może pojawić się wyższa gorączka, a maluch jest rozdrażniony. Może się jednak okazać, że nasz maluch należy do grona dzieci, które trudniej przechodzą ząbkowanie. Trzeba przy tym zaznaczyć, że ząbkowanie może pojawić się już w 3. miesiącu życia i może trwać do 3. roku życia, kiedy to pojawi się 20 ząbek. I tak jak pierwszy ząbek cieszy i raduje, to kłopoty związane z ich wychodzeniem już niekoniecznie.

Istnieją dzieci, które ząbkowanie przechodzą łagodnie
Istnieją dzieci, które ząbkowanie przechodzą łagodnie (123RF)

2. Objawy ząbkowania

Objawami ząbkowania są:

• spulchnione i obolałe dziąsła;

• drażliwość dziecka;

obfite ślinienie.

3. Sposoby na ząbkowanie

Ząbkowania nie można w żaden sposób przyspieszyć. Istnieją jednak sposoby, które mogą złagodzić ból dziąseł i przynieść choć chwilową ulgę. Możemy do nich zaliczyć:

gryzaki – takie gumowe, ze smoczkiem i inne to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów na bolesne ząbkowanie. Niektóre modele gryzaczków można schładzać w lodówce. Należy jednak pamiętać, aby nie zamrażać gryzaka. Zbyt twardy może bowiem uszkodzić dziąsła dziecka;

Musisz to wiedzieć

• schłodzone jedzenie – jeżeli dziecko przyjmuje już pokarmy stałe, możemy spróbować ukoić ból związany z ząbkowaniem, na przykład: chłodnym musem z jabłek;

leki uśmierzające ból – jeżeli ból i rozdrażnienie dziecka stają się nie do wytrzymania, możemy skonsultować się z lekarzem. Pediatra może przepisać lek uśmierzający ból, który towarzyszy ząbkowaniu. Nie należy jednak stosować żadnych leków i maści na własną rękę;

masaż dziąseł – jednym ze sposobów na ząbkowanie jest także masaż dziąseł. Można wykonać go kawałkiem wilgotnego gazika, który owija się wokół palca. Delikatne masowanie dziąseł może przynieść ulgę.

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?
Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje? [7 zdjęć]

Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu miękkiej szczoteczki może poprawić krążenie, a nawet uśmierzyć...

zobacz galerię

4. Na co warto zwracać uwagę podczas ząbkowania?

Kiedy niemowlę ząbkuje, potrafi się bardzo ślinić. Ważne jest, aby przecierać twarz dziecka, gdyż ślina może wywołać podrażnienie skóry i w efekcie wysypkę. Warto również uważać, co dziecko wkłada do buzi. Ząbkowanie to okres, gdy dziecko instynktownie chce sobie pomóc i próbuje gryźć i żuć wszystko, co znajdzie pod ręką. Uważajmy zatem, po co dziecko sięga i nie podawajmy mu rzeczy, które łatwo ulegają zniszczeniu. Maluch mógłby się zadławić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.