Zabawy z dzieckiem - turlanie
Zabawa z dzieckiem w turlanie to forma ćwiczenia mięśni i koordynacji niemowlaka. Oprócz tego, że dzięki takiej zabawie z dzieckiem spędzasz z nim czas i nareszcie odpoczywasz, wspomagasz także naturalny rozwój dziecka. Zabawę z dzieckiem w turlanie można bezpiecznie wprowadzić około 5-6 miesiąca życia, kiedy maleństwo opanuje mięśnie szyi i potrafi unieść główkę samodzielnie.
1. Zabawy z 5-miesięcznym dzieckiem w turlanie
Rozwój 5-miesięcznego niemowlaka jest już na takim poziomie, że zabawy z dzieckiem mogą dawać ci coraz więcej radości i satysfakcji. Maleństwo potrafi obracać się na boki, zaczyna także unosić się na dłoniach, kiedy leży na brzuszku. Zabawy z 5-miesięcznym dzieckiem powinny pomóc mu opanować swoje mięśnie na tyle, aby mu unieść się na rączkach. A to pierwszy "krok" do raczkowania.
Aby pobawić się w turlanie z dzieckiem potrzebujesz poduszki w kształcie walca o średnicy ok. 20 cm. Może to być także zwinięty w rulon ręcznik plażowy.. Pamiętaj, że w tym wieku (i nie tylko!) dziecko lubi brać wszystko do buzi, a także połykać. Nie używaj do zabawy nieosłoniętego kawałka gąbki, która może się ukruszyć i wylądować w rękach i buzi dziecka. Tak jak wszystkie zabawy z dzieckiem, turlanie wymaga od ciebie czujności. Ta zabawa z 6-miesięcznym dzieckiem jest ważna, gdyż nadal ćwiczy ona mięśnie dziecka.
Połóż dziecko na brzuszku, w poprzek walca. Patrz, czy próbuje się "pobujać" samodzielnie. Możesz też ująć stópki dziecka i lekko je unieść, aby zachęcić maleństwo do odepchnięcia się do przodu. Pilnuj, aby dziecko nie turlało poduszki zbyt szybko - może wtedy upaść na buzię.
Zabawa z dzieckiem w turlanie wspomaga rozwój niemowlaka:
- ćwiczy jego mięśnie,
- wspomaga rozwój motoryczny dziecka,
- wspomaga rozwój manualny.
Zabawy z dzieckiem to frajda zarówno dla szczęśliwych rodziców, jak i maleństwa. Pozwalają na chwilę oddechu dla was, a dla dziecka oznaczają dużo radości - i harmonijny rozwój.