Zabawy z dzieckiem - magiczne pudełko
Zabawy z dzieckiem są różne, a każdy maluch ma swoje preferencje w tej kwestii. Niektóre dzieci uwielbiają zabawę w chowanego, inne mogą godzinami słuchać, jak rodzice czytają im historyjki. Zabawy dla dzieci mają za zadanie dostarczyć im rozrywki i pozytywnie wpłynąć na rozwój maluchów. Wystarczy odrobina inwencji rodzica lub opiekuna, aby dziecko świetnie się bawiło. Jednym z popularnych i prostych w wykonaniu sposobów na zabawę dla dzieci jest magiczne pudełko. Co jest potrzebne do zabawy i jak wspomaga rozwój dziecka?
1. Zabawy z dzieckiem w magiczne pudełko
Optymalnym wiekiem do zabawy z dzieckiem w magiczne pudełko jest 9-12 miesięcy. Młodsze dzieci mogą być za małe, a dla starszych zabawa dość szybko stanie się nudna.
Do zabawy z 9-miesięcznym dzieckiem przydatne będzie pudełko po wyciąganych chusteczkach higienicznych oraz kilka lub kilkanaście cienkich, kolorowych szalików lub apaszek. Zwiąż ich końce jeden po drugim i włóż do pudełka w taki sposób, aby przez szparę wystawała część jednego szalika. Przy dziecku pociągnij za koniec szalika i kiedy wykaże zainteresowanie, przekaż mu magiczne pudełko. Wyciąganie kolorowych szalików lub apaszek będzie dla malucha dużą frajdą. W czasie zabawy z 10-miesięcznym dzieckiem możesz nauczyć je, jak schować szaliki z powrotem do pudełka i zacząć zabawę od nowa. Możesz wykonać alternatywną wersję magicznego pudełka poprzez użycie pustej rolki po papierze toaletowym, do której należy włożyć powiązane ze sobą apaszki i dać dziecku do wyjmowania. Pamiętaj o tym, by nigdy nie zostawiać dziecka samego z szalikami lub apaszkami – mogłoby się zaplątać i zrobić sobie krzywdę.
Zabawy z 11-miesięcznym dzieckiem w magiczne pudełko pozytywnie wpływają na zdolności poznawcze, pamięć i umiejętność rozwiązywania problemów. Także dzieci nieco młodsze lub starsze mogą czegoś się nauczyć dzięki zabawom.
Wielu rodziców nie ma pomysłów na zabawy z dzieckiem. Na szczęście wystarczy odrobina pracy i inwencji, aby maluch się nie nudził, a rozwój dziecka był optymalny.