Trwa ładowanie...

Zabawy dla dwulatka

Avatar placeholder
25.07.2017 22:50
Zabawy dla dwulatka
Zabawy dla dwulatka (Zdjęcie dzieci / Shutterstock)

Zabawy dla dzieci nie tylko sprawiają, że maluchy miło spędzają czas, ale także służą ich rozwojowi. Nie trzeba inwestować w kosztowne zabawki, jest wiele prostych gier i zabaw dla dwulatka. Wystarczy odrobina inwencji i dobre chęci. Jak można bawić się z dzieckiem w wieku dwóch lat? Poniższe wskazówki wystarczą, aby dwulatek spędził wiele godzin na zabawie, która także może go czegoś nauczyć.

Zabawy dla dwuletniego dziecka
Zabawy dla dwuletniego dziecka

Drugi rok życia dziecka to bardzo ważny okres w jego rozwoju, szczególnie pod względem psychicznym.

zobacz galerię

1. Zabawy dla dwuletniego dziecka

Najważniejsze jest to, aby gry i zabawy dla dwulatka nie były zbyt skomplikowane. Proste i sprawdzone zabawy dla dzieci to:

  • „Jedno dla mnie, jedno dla ciebie” - do zabawy wystarczy mała kupka drobnych przedmiotów, mogą to być guziki lub kredki, którą dziecko dzieli między siebie a drugą osobę do małych pojemników lub miseczek. Zabawę można utrudnić przez dołączenie się trzeciej osoby, kolegi lub ulubionego misia. Dwulatek będzie zachwycony tą prostą zabawą, w której to on jest najważniejszy. Przy okazji wprowadza się pojęcie liczb.
  • Domowa koszykówka – z kartek z gazety zrób dużo kulek. Na początku poćwicz z dzieckiem rzucanie ich na odległość, później umieść kosz na śmieci w odległości metra i rzucajcie kulki do kosza. To nie tylko świetna zabawa dla dziecka, ale i okazja do ćwiczenia koordynacji ręki i oka.
  • „Co nie pasuje?” - ustaw kilka jabłek i banana lub dwa zwykłe herbatniki i jeden w czekoladzie i poproś dziecko, aby powiedziało, co nie pasuje do pozostałych przedmiotów. Stopniowo możesz zwiększać trudność gry poprzez użycie obrazków z różnymi kształtami. Ta gra pomaga dziecku zrozumieć pojęcia: „taki sam” oraz „inny”.
  • Piknik – to świetna zabawa w domu, wystarczy koc, papierowe talerzyki i jedzenie, które możesz przygotować ze swoim dzieckiem, na przykład małe kanapki, jaja na twardo lub pokrojone warzywa. Wyobraźcie sobie, że jesteście w górach lub blisko strumienia, wymyślanie szczegółów będzie dla dziecka dużą frajdą.
  • „Gdzie to jest?” - z magazynów wytnij obrazki przedstawiające meble, a także zdjęcia przedstawiające różne pokoje. Rozłóż obrazki na dywanie i poproś swojego dwulatka, aby dopasował je do pokojów. Nawet jeśli nie będzie umiał zrobić tego we właściwy sposób, zabawa dobrze wpłynie na jego zdolności konwersacyjne.
  • „Nie wpadnij do morza!” - udawajcie, że dywan to morze, a dziecko ma dostać się na drugą stronę nie mocząc stóp. W tym celu rozłóż poduszki, magazyny lub papierowe talerze, które będą kamykami, po których przejdzie dziecko. To świetna zabawa ruchowa dla dzieci, która poprawia równowagę dwulatka i jego orientację przestrzenną.

2. Inne pomysły na zabawę z dzieckiem dwuletnim

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"
  • „Czerwony dzień” - tego dnia nałóżcie czerwone ubrania, na śniadanie zjedzcie tost z dżemem truskawkowym, niech dziecko narysuje czerwony obrazek, na obiad niech będzie pizza, a w drodze do domu policzcie czerwone samochody. W ten sposób dziecko nauczy się czegoś o kolorach i liczbach (możliwe są także inne gry w kolory z dzieckiem).
  • Lotto – gra polega na dopasowaniu obrazków.
  • „Szymon mówi” - dziecko wykonuje polecenia naśladując rodzica, ale tylko wtedy, gdy przed poleceniem usłyszy „Szymon mówi”.
  • „Ciepło zimno” - schowaj mały przedmiot i poproś dziecko, aby go znalazło. Kiedy będzie blisko, mów „ciepło”, a kiedy daleko - „zimno”. Ta zabawa dla dzieci uczy je, że nawet jeśli czegoś nie widzą, nie oznacza to, że tego nie ma.

Jakie zabawy dla dwulatka są odpowiednie? Na przykładzie wymienionych gier i zabaw można stwierdzić, że ich cechą charakterystyczną jest prostota. Gry i zabawy dla dwulatka nie powinny być skomplikowane, ponieważ gdy są za trudne dla dziecka, szybko traci ono zapał i dobry nastrój. Dzieci preferują czynności, z którymi są w stanie sobie poradzić, dlatego podane zabawy dla dwulatka w domu mają spore szanse na to, by dostarczyć maluchom dużo radości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze