Trwa ładowanie...

Zabawkowe pistolety dostępne na rynku mogą być niebezpieczne

 Magdalena Bury
14.11.2019 10:06
Hydrożelowe kulki mogą być niebezpieczne
Hydrożelowe kulki mogą być niebezpieczne (istock)

Na rynku pojawiły się nowe zabawkowe pistolety. Zamiast plastikowych kulek, ich nabojami są hydrożelowe kulki. Chociaż są bardziej miękkie od plastiku, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia bawiących się nimi dzieci.

1. Hydrożelowe kulki

"Pistolet na dwa rodzaje amunicji: kulki żelowe i piankowe strzałki. Kulki są wykonane ze specjalnego hydrożelu, który jest bezpieczny dla dzieci. W przeciwieństwie do pistoletów na kulki plastikowe, kulki wodne i strzałki z przyssawkami nie wyrządzą dziecku krzywdy" - czytamy na stronie jednego z popularnych sklepów internetowych.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie naboje do pistoletów dostępne na sklepowych półkach są bezpieczne.

- Pistolety zawierające hydrożelowe kulki jako pociski wykonane są z materiału powiększającego swoją objętość pod wpływem wody. Norma dopuszcza rozszerzalność do 50 proc. Do naszego laboratorium trafiły kulki, które rozszerzają się o 400 proc. To bardzo niebezpieczne. Gdy dziecko połknie taką kulkę, zacznie ona pęcznieć w przewodzie pokarmowym – mówi Anna Kozak, dyrektor Specjalistycznego Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie.

Zobacz film: "Tak kończą toksyczne zabawki z Chin"

Ekspertka dodaje, że jako kupujący nie jesteśmy w stanie ocenić, czy zabawka jest bezpieczna. To, czy kulka zwiększa swoją objętość, widać dopiero w domu, np. gdy nabój przez przypadek wpadnie do pojemnika z wodą.

2. To zagrożenie dla życia

Co grozi dzieciom bawiącym się pistoletami, które nie spełniają wymogów Inspekcji Handlowej?

- Kulka po połknięciu przez dziecko zwiększy swoją objętość i utkwi w przewodzie pokarmowym. Rezultaty mogą być bardzo poważne. Ciało obce może np. doprowadzić do niedrożności przewodu pokarmowego. Dziecko zacznie skarżyć się na silne bóle brzucha. Pojawią się wymioty – tłumaczy lek. Joanna Matysiak, pediatra i alergolog.

I dodaje, że taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

- W tym wypadku lekarz wyciąga ciało obce endoskopowo. Jeśli jednak kulka utkwi w jelitach, może dojść do jego skrętu. Tutaj nie wystarczy endoskop, a zabieg na otwartym brzuchu – mówi ekspert.

Połknięcie kulki przez dziecko jest najbardziej poważne u maluchów, które jeszcze nie mówią. Niemowlę nie zasygnalizuje, że włożyło do ust ciało obce. Rodzice natomiast gołym okiem nie są w stanie stwierdzić przyczyny bólu brzucha i płaczu u dziecka.

3. Poważne zakrztuszenie

Co jeszcze może grozić dzieciom?

- Najpoważniejsze jest zakrztuszenie. Kulka może trafić do układu oddechowego i wywołać niedrożność. To jest bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka. Zakrztuszenie w niektórych przypadkach powoduje niedotlenienie mózgu, a nawet trwałe uszkodzenie układu nerwowego u dziecka – dodaje lek. Matysiak.

Do zakrztuszenia u dzieci dochodzi bardzo często. Zagrożeniem jest nawet zwykła ślina czy winogrono.

- Taką hydrożelową kulkę dzieci mogą włożyć też do nosa czy do ucha. Ciało obce w takich wypadkach spowoduje stany zapalne oraz uszkodzenia błony śluzowej i bębenkowej – mówi ekspertka.

Zabawa pistoletami niesie ze sobą także inne niebezpieczeństwa – urazy zewnętrzne. Dzieci mogą przez przypadek trafić kogoś w oko. Wypadek często kończy się krwiakiem, urazem rogówki czy siatkówki, a nawet uszkodzeniem wzroku.

10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni
10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni [10 zdjęć]

Wolny weekend to czas, który często spędzamy z całą rodziną, oglądając film w telewizji. Często w trakcie

zobacz galerię
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze