Kar za brak szczepień przybywa

Liczba rodziców, którzy nie decydują się zaszczepić dziecka jest z roku na rok coraz wyższa. Ruch antyszczepionkowy rośnie w siłę. Opiekunowie boją się niepożądanych odczynów poszczepiennych u dzieci. Głośno mówi się też o potędze koncernów farmaceutycznych, co budzi powszechne niezadowolenie.

Wokół szczepionek narosło też wiele mitów, z którymi walczyć próbują pediatrzy. 

Polecane wideo:

Szczepienia ochronne w Polsce są obowiązkowe. Wynika to wprost z ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

O terminie badania kwalifikacyjnego do szczepienia i samego szczepienia opiekunów prawnych małoletniego informuje przychodnia rejonowa. Data ta może jednak ulec zmianie, jeśli lekarz stwierdzi, że podanie szczepionki w danym okresie nie jest możliwe. W takie sytuacji wyznacza się kolejny termin.

– Po podaniu jednej ze szczepionek u córki wystąpił NOP. Zdecydowałam, że nie będę więcej ryzykować. Na początku dzwoniłam do przychodni i mówiłam, że córka jest przeziębiona, albo że wyjechaliśmy na dłuższy czas do dziadków. Po pewnym czasie zaczęłam dostawać z przychodni oficjalnie brzmiące wezwania. Ignorowałam je.

Kazano mi podpisać oświadczenie o świadomej rezygnacji ze szczepień ochronnych. Ostatecznie poinformowano mnie o wszczęciu postepowania egzekucyjnego. Czekam na dalszy rozwój sytuacji, ale swojego zdania nie zmienię – mówi Dagmara z Bydgoszczy, mama trzyletniej Moniki.

W wielu przypadkach sytuacja ma właśnie taki scenariusz. Rodzice najpierw otrzymują ostrzeżenia z przychodni, następnie list z sanepidu. Urzędnicy informują w nim, jakie zagrożenie niesie za sobą brak szczepień. W piśmie żąda się wykonania szczepienia w ciągu 7 dni.

Jakie szczepienia należy wykonać przed zajściem w ciążę?

Szczepienia dotyczą nie tylko dzieci. Wiele z nich powinna rozważyć kobieta planująca powiększenie rodziny. Immunoprofilaktyka chroni przed wieloma chorobami...

Gdy opiekunowie nadal uchylają się od obowiązku, w trybie administracyjnym wszczyna się postępowanie egzekucyjne. Kara jest dotkliwa, bo wynosić może nawet 5 tysięcy zł. W praktyce, to najczęściej 400-500 zł. Od decyzji wojewody rodzice można się odwołać.

Od 1 stycznie do końca czerwca 2016 roku wysłaliśmy do wojewody 62 wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego wobec rodziców, którzy notorycznie uchylają się od obowiązku zaszczepienia dziecka  – mówi Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Lista opiekunów, którzy nie szczepią dzieci jest jednak zdecydowanie dłuższa.

W naszym województwie do końca czerwca 2016 roku było to 379 osób, co porównując do danych z pierwszego półrocza 2015 roku świadczy o niewielkiej tendencji wzrostowej  – wskazuje Małgorzata Kapłan.

I dodaje: Należy jednak pamiętać, że ta lista jest z roku na rok uzupełniana. Znajdują się na niej opiekunowie, którzy nie zgłaszają się na szczepienie w bieżącym roku, ale i w latach poprzednich.

Urzędnicy wskazują jednak, że nakładanie kar do ostateczność. W pierwszej kolejności starają się oni informować rodziców o ryzyku, jakie wiąże się z odmową szczepienia dziecka. A jest ono bardzo duże, bo w ostatnim czasie odnotowuje się więcej przypadków zachorowań na choroby zakaźne.

W 2015 roku na krztusiec w województwie lubelskim zachorowało 100 osób. To aż pięciokrotnie więcej niż rok wcześniej.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia czytamy, że "niezaszczepienie zdrowego dziecka, to zaniedbanie jego zdrowia, ponieważ naraża je na zachorowanie i ewentualne powikłania choroby zakaźnej".

Nie wszyscy rodzice dają się jednak przekonać. I tu zaczyna się prawdziwa walka z systemem.

Tworzy się ruch oporu, który nie godzi się na przymus. Rodzice nie odpowiadają na wezwania, nie odbierają listów z sanepidów. To wydłuża całą procedurę.

Opiekunowie odpowiadają na nasze pisma, my musimy się do nich ustosunkować. Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego możemy wysłać do wojewody dopiero wówczas, gdy skompletujemy całą dokumentację.

To czasem trwa wiele miesięcy – mówi Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Procedura nałożenia kary za uchylanie się od obowiązku szczepień jest bardzo długa. Lekarze i urzędnicy chcą rodziców edukować, dostarczają im rzetelnej wiedzy. Niektórzy opiekunowie zgadzają się na immunoprofilaktykę, inni zaś – stanowczo się jej sprzeciwiają.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 dni temu

4
Artykuły Maluch
Maluch

Mamy plagę samotnych dzieci

Mamy plagę samotnych dzieci Odtwórz wideo

Czas w obecnych czasach jest towarem deficytowym. Zapracowani rodzice coraz mniej czasu spędzają z dziećmi, co sprawia, że są one samotne i zagubione. O samotności dzieci i tym, jak jej zaradzić, opowiadają aktorka Aneta Todorczuk-Perkuć, pedagog Aleksandra...

Maluch

8 najgorszych prezentów dla dzieci

8 najgorszych prezentów dla dzieci

przy jednym stole z rodziną, którą nie widzieli przez długi czas. Maluchy jednak czekają nie tylko na babcie, dziadków, ciocie, wujków. Tu chodzi (...) mogą jedynie służyć celom edukacyjnym, aby maluch poznał świat...

Maluch

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Produkty kleiste - wrogowie twoich zębów

Wrogowie zdrowia zębów O tym, że cukier nie jest sprzymierzeńcem zdrowych zębów - wiadomo nie od dziś. Jednak gorszy od białego proszku wpływ na zdrowie uzębienia mają produkty kleiste, które przylegają do zębów i stwarzają bakteriom wywołującym próchnicę...

Maluch

Co może sygnalizować ból gardła?

Co może sygnalizować ból gardła?

Przyczyny bólu gardła Ból gardła jest częstym objawem wielu chorób, infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Jego leczenie bywa bolesne i może trwać nawet przez kilka tygodni. Jednak, by wdrożone leki naprawdę były skuteczne, należy określić przyczynę bólu....

Maluch

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Co warto wiedzieć o ciecierzycy? Cieciorka, zwana również ciecierzycą lub grochem włoskim, jest klasyfikowana jako roślina strączkowa. Jest niezwykle popularna na Bliskim Wschodzie i w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wykorzystuje się ją do przygotowania...

Maluch

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

miejsca w przedszkolu publicznym. Niestety brakuje tego typu placówek, a rodzice muszą się potrudzić, by umieścić malucha w przedszkolu. Zostają

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...